NaKolei.pl OpinieDziałania Pociągiem z Lublina do Łodzi przez Radom. Mieszkańcy: „Połączenie przez Warszawę jest nieatrakcyjne”

Pociągiem z Lublina do Łodzi przez Radom. Mieszkańcy: „Połączenie przez Warszawę jest nieatrakcyjne”

Adrian Izydorek
Fot. Youtube / KrisMK

Działacze z Lublina i Radomia chcą uruchomienia przyśpieszonych pociągów z Lublina do Łodzi przez Radom. Uważają, że IC Czartoryski, kursujący przez Warszawę jest nieatrakcyjny z uwagi na wydłużenie trasy, a zarazem czasu przejazdu pociągu.

Mieszkańcy Radomia i Lublina zbierają podpisy pod petycją, która ma zostać przedstawiona Ministrowi Infrastruktury. Chodzi o uruchomienie bezpośrednich połączeń relacji Lublin – Radom – Łódź – Poznań/Wrocław. Według nich obecnie bezpośrednie połączenie Łodzi i Lublina, biegnące przez Warszawę jest nieatrakcyjne.

Dla Radomia, Łódź oraz Lublin są najbliższymi dużymi ośrodkami akademickimi, co dodatkowo zwiększa zapotrzebowanie na przewóz pasażerów, który aktualnie odbywa się transportem drogowym. Szacuje się, że koszty zewnętrzne transportu drogowego (wypadki, zanieczyszczenia, itd.) w Polsce wynoszą ponad 20 mld zł rocznie, a brak połączeń kolejowych będzie stale je powiększał – piszą mieszkańcy w petycji do Ministra.

Obecnie PKP Intercity od poniedziałku do piątku oraz w niedziele uruchamia jeden pociąg bezpośredni (IC Czartoryski) relacji Lublin Główny – Warszawa – Łódź. Czas podróży to około 4 godziny 10 minut, co według mieszkańców jest niesatysfakcjonującym wynikiem.

Chcemy, aby powyższe połączenie [Lublin – Radom – Łódź przy. red.] było całoroczne, codzienne, po co najmniej kilka pociągów dziennie w każdym kierunku oraz czasowo dopasowane do zapotrzebowania pasażerów. Postulowana trasa powinna uwzględniać postój na stacjach: Lublin, Nałęczów, Puławy, Pionki, Radom, Przysucha, Drzewica, Tomaszów Mazowiecki, Koluszki, Łódź (Kalisz, Ostrów Wlkp.). Należyta obsługa połączenia, jego regularność i atrakcyjność z pewnością zapewni także wymierną korzyść przewoźnikom kolejowym, o czym może świadczyć obecne zapełnienie połączeń autobusowych i przesiadkowych kolejowych, potencjał demograficzny obszaru oraz duża migracja ludności – czytamy w petycji.

Obecnie z Lublina Głównego do Radomia jesteśmy w stanie dojechać w około 80 minut, natomiast z Radomia do Łodzi nie pojedziemy bezpośrednim pociągiem. Od 14 marca Łódzka Kolej Aglomeracyjna wprowadza w ofercie skomunikowanie pociągu w Drzewicy z pociągiem Kolei Mazowieckich „Radomiak”, dzięki któremu przejazd pomiędzy Łodzią a Radomiem ma zająć mniej niż 2 godziny. Będzie to najkorzystniejsza oferta jeżeli chodzi o połączenie relacji Radom – Łódź.

Aglomerację lubelską zamieszkuje ponad 450 tys. osób, radomską ponad 340 tys. a łódzką ponad 1 mln; natomiast obszar do 30 km od linii kolejowej zamieszkuje ponad 2,5 mln osób, które pozbawione są zadowalającej pasażerskiej obsługi kolejowej – piszą mieszkańcy.

Więcej informacji o petycji TUTAJ. 

 

Mat. Sprawnakolej.pl

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności