Strona główna » Bez kategorii » Kolejne dworce w woj. mazowieckim doczekają się modernizacji. PKP chce wyremontować dworce w Celestynowie i Życzynie

Kolejne dworce w woj. mazowieckim doczekają się modernizacji. PKP chce wyremontować dworce w Celestynowie i Życzynie

MM
Życzyn / PKP S.A.

Polskie Koleje Państwowe ogłosiły przetargi na przebudowę dwóch dworców na terenie województwa mazowieckiego. Modernizacji doczeka się zabytkowy dworzec kolejowy w Celestynowie oraz w Życzynie. Budynki zostaną oddane do użytku w ciągu 64 tygodni od daty podpisania umowy.

Dworce kolejowe w Celestynowie i Życzynie zostaną przebudowane. Oba budynki znajdują się na linii kolejowej numer 7, w kierunku Dęblina. Każdy z nich ma powstać w ciągu 64 tygodni od daty podpisania umowy. Oba dworce objęte są ochroną konserwatora zabytków. W przypadku dworca kolejowego w Celestynowie wymagane jest wpłacenie wadium w wysokości 100 000,00zł, natomiast w przypadku dworca w Życzynie wadium wynosi 142 000, 00 zł. Cena jest głównym kryterium wyboru. Oferty można składać do 19 października do 12:00. Jak będą wyglądać dworce po przebudowie?

Celestynów

Inwestycja polegać będzie na przebudowie dworca kolejowego wraz ze zmiana sposobu użytkowania oraz ze zmianą zagospodarowania terenu. Dodatkowo zostanie wybudowa wiata rowerowa i śmietnikowa, wyburzony zostanie budynek gospodarczy. Planowany kształt budynku dworca nie zostanie zmieniony, kubatura nie zostanie zmniejszona ani zwiększona w stosunku do istniejącego obiekt, gdyż jak pisaliśmy budynek objęty jest ochroną konserwatorską. Jak czytamy w zaleceniach konserwatora zabytków głównym założeniem prac konserwatorskich jest odnowienie elewacji i wnętrz zabytkowego budynku oraz przywrócenie mu dawnej świetności. Ochronie podlega wystrój elewacji zewnętrznych, historyczna bryła, kąt dachu, otwory okienne i podziały stolarki okiennej. Dlatego budynek przejdzie renowację i zyska dodatkową iluminację zewnętrzną.

W dokumentacji projektowej czytamy, że głównym celem modernizacji budynku jest dostosowanie dworca i jego otoczenia do potrzeb osób o ograniczonej sprawności ruchowej.

Celem przebudowy jest poprawienie dostępności budynku dla osób niepełnosprawnych przez wykonanie dodatkowej pochylni dla PRM od strony placu przed budynkiem (od strony miasta) – czytamy w dokumentacji projektowej.

Dlatego zostaną wyeliminowane obecne bariery architektoniczne i zostaną wprowadzone liczne usprawnienia, w tym m.in. ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących, oznaczenia w alfabecie Braille’a. Zbudowana zostanie pochylnia pozwalająca na bezproblemowe pokonanie różnic terenowych występujących w otoczeniu budynku.

Teren wokół dworca również jest objęty przebudową: wybudowane zostaną nowe chodniki, dostępne będą ławki i stojaki dla rowerów. Na czas trwania prac budowlanych przewidziano stworzenie dworca tymczasowego z dostępną kasą biletową.

 

wiz. PKP

Za projekt dworca kolejowego w Celestynowie odpowiada MERiTUM PROJEKT Marek Myrcik z Katowic.

Życzyn

Dworzec kolegów w Życzynie również znajduje się na linii kolejowej nr 7. Budynek dworca również zachowa swoją pierwotną funkcję. W tym przypadku budynek jest podzielony na dwie część: dworcową i mieszkalną (4 lokale). W części dworcowej projektuje się pomieszczenia przeznaczone dla podróżnych, w tym poczekalnię i toalety, a także pomieszczenia kas oraz niezbędne dla obsługi budynku pomieszczenia techniczne.

W części mieszkalnej zostanie zmiany układów funkcjonalny mieszkań, wydzielając w każdym mieszkaniu osobną łazienkę i kuchnię poprawiając jakość życia i funkcjonowania oraz dostosowując je do współczesnych wymagań. Budynek w części dworcowej dostosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych, także osób niewidomych.

Tak jak w przypadku dworca kolejowego w Celestynowie, tak i tu budynek objęty jest ochroną konserwatora zabytków. Dlatego projektujący musieli pamiętać o zachowaniu formy zabytkowej budynku oraz zachować lub odtworzyć detale posiadające indywidualny wyraz architektoniczny.

Część centralna budynku z dostępem z placu i z płyty peronu stanowi poczekalnię, pomieszczenia dworcowe znajdują się w prawej części budynku. Toalety zostaną dostosowane do osób niepełnosprawnych oraz będą posiadać miejsce dla opiekuna z dzieckiem.

Teren przed dworcem zostanie uporządkowany, wydzielone zostały miejsca postojowe, w tym dla niepełnosprawnych, wiatę śmietnikową oraz wiatę rowerową. Budynek gospodarczy murowany oraz drewniane budynki gospodarcze przeznaczone będą do rozbiórki. Zaprojektowano nową drogę dojazdową na plac przed dworcem, nowe chodniki i uporządkowana zostanie zieleń wokół dworca.

Za projekt dworca kolejowego w Życzynie odpowiada biuro projektowe Demiurg z Poznania.

Życzyn / PKP S.A.

 

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności