NaKolei.pl WiadomościKolej na świecie Koleje Czeskie przetransportowały pierwszy pociąg z ukraińskim zbożem

Koleje Czeskie przetransportowały pierwszy pociąg z ukraińskim zbożem

Redakcja
Fot. Libor Čížek

Czeski przewoźnik ČD Cargo po wysyłaniu pomocy humanitarnej i sprzętu wojskowego, który trafił na Ukrainę, rozpoczął kolejny etap pomocy, której odbiorcą tym razem jest ukraińska gospodarka.

Rosjanie blokują ukraińskie porty, tym samym jak poinformował Prezydent Zełenski, Rosjanie blokują eksport 22 ton m.in. zboża, jęczmienia, słonecznika. Ciężar eksportu towarów przyjęła na siebie kolej i tutaj ponownie solidarnością wykazują się europejskie państwa. Przewoźnicy kolejowi tak jak pomagali w ewakuacji ludności cywilnej oraz wysyłaniu pomocy humanitarnej i dostaw sprzętu wojskowego, tak teraz biorą udział w eksporcie zboża z Ukrainy.

Zboże z Ukrainy jest eksportowane nie tylko do państw europejskich, ale także składy ze zbożem trafiają do portów m.in. w Polsce, Niemczech, Holandii, skąd dalej żywność wyprawiana jest na inne kontynenty. Dużą barierą w całym procesie logistycznym jest fakt, że na Ukrainie pociągi jeżdżą po szerokim torze (1520 mm), natomiast w Polsce i większości państw europejskich po torze standardowym (1435 mm). Litwini pod koniec kwietnia uruchomili pilotażowo pociąg z Kowna, który zamiast przez Białoruś dotarł do granicy polsko-ukraińskiej. Trasa przebiegała cały czas po torze 1435 mm dzięki poprowadzeniu toru europejskiego z Kowna do granicy z Polską. Zboże z Ukrainy zostało przetransportowane do granicy z Polską, skąd zostało załadowane na pociąg LTG – więcej informacji.

Te problemy logistyczne ma w pewnym stopniu rozwiązać polsko-ukraińska współpraca w postaci założenia spółki joint-venture odpowiedzialnej za obsługę połączeń eksportowych na rynki zachodnie – czytaj dalej.


Zobacz również: PKP CARGO Connect udostępni bezpłatnie część terminalu w Dorohusku na rzecz pomocy dla Ukrainy


Zaangażowani są także czescy kolejarze, którzy na samym początku wojny rozpoczęli wysyłać amunicję na Ukrainę, nieco później także i ciężki sprzęt wojskowy, w międzyczasie cały czas prowadząc pomoc przy ewakuacji ludności cywilnej.

Tym razem kolejowy przewoźnik towarowy ČD Cargo rozpoczął kolejny etap pomocy, natomiast tym razem jej odbiorcą jest ukraińska gospodarka. Przewoźnik po raz pierwszy wziął udział w transporcie zboża z Ukrainy. Transport miał miejsce do niemieckiego portu w Brake, skąd zboże trafi dalej do Egiptu.

Pierwszy pociąg przewiózł około 1800 ton ziarna kukurydzy, które zostało załadowane na wagony w Słowacji, w miejscowości Czerna nad Cisą. Podobnie jak w przypadku Kolei Litewskich, pociąg nie przekroczył granicy z Ukrainą, tym samym cały transport odbywał się po torze 1435 mm.

Przedstawiciele ČD Cargo intensywnie negocjują ze stroną ukraińską różne alternatywy transportowe. Rozwiązane są różne trasy. Obecnie głównie przez porty polskie i niemieckie lub odwrotnie, trasy południowe przez porty na Morzu Adriatyckim – powiedział Tomáš Tóth, Prezes Zarządu ČD Cargo.

Zobacz również: Do Austrii dotarł pierwszy pociąg z ziarnem kukurydzy z Ukrainy. W planach następne

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności