NaKolei.pl WiadomościKolej na świecie Powstanie polsko-ukraińska spółka kolejowa. Premierzy podpisali memorandum

Powstanie polsko-ukraińska spółka kolejowa. Premierzy podpisali memorandum

Redakcja
Fot. UZ (ilustracyjne)

Premier Morawiecki oraz Premier Ukrainy Denys Szmyhal podpisali memorandum o zacieśnieniu współpracy między naszymi krajami w zakresie kolejowym.

Prezes Rady Ministrów spotkał się w Krakowie z Premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem. Politycy omówili aktualną sytuację wojenną w Ukrainie, scenariusze jej dalszego rozwoju, a także kwestie odbudowy kraju ze zniszczeń wojennych. Podczas wizyty Premiera Ukrainy, podpisano memorandum o zacieśnianiu współpracy między Polską i Ukrainą w zakresie kolejowym.

Jak podają Koleje Ukraińskie, ma to być spółka joint venture założona przez nasze państwa, która będzie obsługiwać połączenia eksportowe na rynki zachodnie. Ukraińskie porty morskie zostały odciętę przez rosyjskiego agresora, kolej ma być kołem zamachowym dla odbudowy ukraińskiej gospodarki.

Przygotowywanie koncepcji wspólnego przedsięwzięcia z naszymi polskimi partnerami rozpoczęliśmy tydzień po rozpoczęciu wojny. Połączenie doświadczenia i wiedzy menedżerów Kolej Ukraińskich i polskich kolegów pozwoli nam sformułować unikalne propozycje logistyczne dla rynku europejskiego i globalnego, który odmawia [korzystania z, przyp. red.] dostaw rosyjskich i rosyjskiej logistyki – powiedział Ołeksandr Kamyszyn, Prezes Zarządu Kolei Ukraińskich.

Współpraca ma pozwolić na stworzenie rozwiązań logistycznych, aby towary eksportowe z Ukrainy mogły trafiać do klientów na całym świecie. Ukraińskie porty morskie zostały odciętę przez rosyjskiego agresora. Transport szynowy natomiast nieprzerwanie funkcjonuje, realizując przewozy zarówno do Polski, jak i w drugą stronę z zaopatrzeniem na Ukrainę.

Ten projekt pokazuje nasze podejście do współpracy z europejskimi partnerami. Jesteśmy gotowi wspólnie inwestować i zarabiać, budując silne więzi z Europą i światem. Ukraina jest gotowa do współpracy na rzecz rozszerzenia dobrobytu i wzmocnienia bezpieczeństwa ekonomicznego Ukraińców i obywateli krajów UE – powiedział Ołeksandr Kamyszyn.

Jeżeli chodzi o stronę polską, to już teraz Ministerstwo Rolnictwa rozważa budowę suchego portu przy granicy z Ukrainą.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że strona polska szuka możliwości rozwoju wymiany handlowej produktami rolno-spożywczymi z Ukrainą w warunkach, prowadzonych przez Rosję na terytorium Ukrainy, działań wojennych. Obecnie możliwości realizacji takiego rozwiązania [budowy suchego portu, przy. red] są przedmiotem analiz – powiedziała dla 'Farmer.pl” Małgorzata Książyk, dyrektor Departamentu Komunikacji i Promocji w ministerstwie rolnictwa.

Memorandum to pierwszy krok w całym procesie powstania spółki. Jak podają ukraińscy kolejarze, natychmiast ruszono z pracami, aby wkrótce oficjalnie powołać joint venture.

Prace nad powołaniem takiej spółki joint venture rozpoczną się natychmiast, aby jak najszybciej otworzyć potencjał współpracy gospodarczej, modernizacji infrastruktury kolejowej, zwiększenia ruchu zarówno przygranicznego, jak i unijnego – czytamy w komunikacie.

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności