Infrastruktura Kolej na świecie Prawo i przetargi

Elektryfikacja linii Wilno-Kłajpeda: PKP Energetyka przygotowuje się do złożenia oferty

Elektryfikacja linii Wilno-Kłajpeda: PKP Energetyka przygotowuje się do złożenia oferty fot. PKP Energetyka

PKP Energetyka zamierza pod koniec br. złożyć z partnerem ofertę cenową na elektryfikację linii kolejowej Wilno-Kłajpeda. Przetarg przewiduje też budowę systemu zasilania.

Informację tę przekazał dla ISBnews Wojciech Orzech, prezes spółki PKP Energetyka. Ofertę spółka zamierza złożyć z partnerem do końca br. Przetarg litewski dotyczy elektryfikacji linii kolejowej Wilno-Kłajpeda wraz z budową systemu zasilania oraz dostosowaniem istniejącej infrastruktury kolejowej do nowo budowanej sieci trakcyjnej.

Prace będą prowadzone na ok. 350 km linii kolejowych, na które składa się ok. 670 torokilometrów sieci.

Prezes PKP Energetyka podkreśla, że spółka prowadzi też działania w ramach współpracy z Deutsche Bahn AG (DB Bahnbau Gruppe). I zapowiada kolejne projekty w Niemczech. PKP Energetyka działa intensywnie na rodzimym rynku polskim. – Nasz udział w polskim rynku prac elektryfikacyjnych linii kolejowych w ramach Krajowego Programu Kolejowego to obecnie ok. 40%. Mamy podpisane ok. 20 umów w KPK na tego rodzaju prace. – wskazał Orzech. Prezes ocenił też, że zaplanowany do 2025 r. capex realizowany jest zgodnie z planem.

PKP Energetyka działa na polskim rynku od 2001 roku. Jej głównym zadaniem jest sprzedaż i dostarczanie energii elektrycznej klientom trakcyjnym i biznesowym. Specjalizuje się także w usługach elektroenergetycznych. Właścicielem PKP Energetyka jest jeden z największych funduszy inwestycyjnych na świecie – CVC Capital Partners.

źródło: ISBnews