Strona główna » Wiadomości » Konferencje i spotkania » Dziedzictwo kolejowe ukazane na wystawie w Senacie RP

Dziedzictwo kolejowe ukazane na wystawie w Senacie RP

Redakcja

29 marca (środa) w ramach kontynuacji działań planowanych po poniedziałkowej konferencji otworzono wystawę poświęconą dziedzictwu kolejowemu w Polsce.

Uroczyste otwarcie zainaugurował marszałek Stanisław Karczewski. Wystawę zorganizowała spółka PKP CARGO i PAN.

Przedstawione zdjęcia mają ukazać jak dotychczas udało się konserwować i zabezpieczać zabytki kolejowe w Polsce. Do oglądania udostępniona została również makieta kolejowa i model parowozu w skali 1:10. Jest to model parowozu pasażerskiego serii Ol49. Był produkowany w latach 1951–54 w Fabryce Lokomotyw im. F. Dzierżyńskiego w Chrzanowie. Teraz można oglądać jego mini kopię właśnie w budynku Senatu Rzeczpospolitej Polskiej.

Na poniedziałkowej konferencji prezes PKP S.A. Krzysztof Mamiński mówił o pracach jakie z zachowaniem elementów zabytkowych przeprowadzono na niszczejących budynkach dworców w Polsce. Zdjęcia takich dworców można również znaleźć na wystawie. Znajdują się tam fotografie 4 spośród aż 74 odrestaurowanych przez PKP zabytkowych dworców kolejowych.

Zdjęcia na wystawie ukazują wartościową spuściznę kolejową, jaka znajduje się m.in. w Skansenie Taboru Kolejowego w Chabówce, Instytucji Kultury Parowozowni Wolsztyn, Stacji Muzeum, Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie, Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej.

Polskie Stowarzyszenie Miłośników Kolei ze Skierniewic czy Klub Sympatyków Kolei z Wrocławia i inni również dołączyli swoje zdjęcia do wglądu zainteresowanych. Przedstawiają one prace tych organizacji na rzecz ratowania ojczystych zabytków. Stowarzyszenia i kluby dbające o ciągłość historii kolejnictwa w Polsce borykają się z brakami finansowymi na tak rozlegle zapotrzebowanie na renowację zabytków. W niektórych przypadkach aby wesprzeć je w działaniach można oddać na ten cel swój 1% podatku.

Podobne artykuły

0
Would love your thoughts, please comment.x