Działania Infrastruktura Prawo i przetargi

Dworzec Warszawa Główna powróci w 2019 roku. Prace wykona Trakcja PRKiI

Dworzec Warszawa Główna powróci w 2019 roku. Prace wykona Trakcja PRKiI fot. PKP PLK

Trakcja PRKiI S.A. odbuduje dworzec Warszawa Główna. PKP PLK informują o wyborze wykonawcy prac oraz o planowanym terminie ich realizacji. To III kwartał 2019 roku.

Widok ze zdjęcia odstrasza od 1997 roku, kiedy to stacja Warszawa Główna stała się nieczynna. W przyszłym roku ma odzyskać, a raczej uzyskac nowy blask. PKP PLK S.A. informują o wyborze Trakcji PRKiI S.A. na wykonawcę projektu i prac na dawnym dworcu kolejowym.

Przebudowa ma kosztować ok. 81 mln zł i zakończy się w III kwartale 2019 roku. Za remont obiektu będzie odpowiedzialna Trakcja PRKiI. W efekcie zostanie przywrócony ruch kolejowy, będzie można liczyć na profesjonalną obsługę pasażerów, wygodne perony i zwiększony dostęp do kolei w centrum miasta. Zadanie wpisuje się w cele KPK.

 Zwiększą się możliwości warszawskiego węzła kolejowego, kiedy to przejęty zostanie ruch pociągów regionalnych i aglomeracyjnych w trakcie prac na linii średnicowej.

Jak będzie wyglądać stacja Warszawa Główna?

Taką wizualizację przygotowały PKP PLK S.A. :

źródło: PKP PLK S.A.

Na stacji będą dwa nowe perony o długości 300 m. Będą zlokalizowane bliżej Al. Jerozolimskich z zapewnionym wejściem od strony ul. Towarowej oraz nową kładką od Al. Jerozolimskich. Osoby niepełnosprawne będą mogły liczyć na cztery windy, a rowerzyści na rampy i stojaki dla rowerów. Każdy peron będzie wyposażony w cztery wiaty, ławki i przejrzysty system informacji pasażerskiej. Wymienione zostaną m.in. tory, sieć trakcyjna, urządzenia sterowania ruchem oraz budynek nastawni.

 W przetargu, który wygrała Trakcja o wyborze wykonawcy w 60% decydowała cena, jaką zaproponowała dana spółka. Trakcja PRKiI wystawiła ofertę wartą 80,86 mln zł netto z 18-miesięcznym terminem realizacji zadania. Spółka wygrała z Budimeksem.