Działania Transport miejski

Darmowa komunikacja miejska w Warszawie w święta państwowe? Petycja do Rady Miasta

Darmowa komunikacja miejska w Warszawie w święta państwowe? Petycja do Rady Miasta fot. Stowarzyszenia Dla Polski

W środę 31 lipca br. działacze Stowarzyszenia dla Polski złożyli do Rady m. st. Warszawy petycję o nieodpłatną komunikację miejską w dni najważniejszych uroczystości państwowych. Rozwiązanie to ma być korzystne nie tylko dla mieszkańców stolicy, którzy w wygodny sposób mogliby dotrzeć na miejsca obchodów, ale również przyjazne dla środowiska.

Stowarzyszenie dla Polski zwróciło się do warszawskich radnych z wnioskiem o podjęcie uchwały, która wprowadzałaby darmowe korzystanie z transportu publicznego w dni największych świąt państwowych: Narodowego Dnia Trzeciego Maja, Narodowego Dnia Pamięci Powstania Warszawskiego i Narodowego Święta Niepodległości. Jak przekonują autorzy petycji, dzięki temu rozwiązaniu część warszawiaków i gości spoza stolicy, którzy przyjeżdżają na obchody 3 maja, 1 sierpnia i 11 listopada, przesiądzie się z samochodów do środków komunikacji miejskiej. Pozwoli to ludziom nie tylko w łatwy sposób dotrzeć na miejsca uroczystości i uniknąć częstych kłopotów z parkowaniem, ale również rozładuje korki, jakie tworzą się w mieście w tych dniach.

Działacze Stowarzyszenia dla Polski przewidują także, że ich propozycja wpłynie pozytywnie nie tylko na ruch drogowy w Warszawie w dni największych obchodów, ale także na poprawę jakości powietrza. Zmniejszenie ilości samochodów i usprawnienie komunikacji w mieście poprzez wprowadzenie darmowego transportu publicznego pozwoli na ograniczenie emisji zanieczyszczeń, których normy są w stolicy przekroczone aż 75 dni w roku.

Opierając się o statystyki i dane Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie, pomysłodawcy rozwiązania zakładają, że całkowity koszt wprowadzenia darmowej komunikacji miejskiej 3 maja, 1 sierpnia i 11 listopada wyniesie maksymalnie 3 miliony złotych. Przedstawiciele Stowarzyszenia dla Polski przekonują, że będzie to dobra inwestycja dla miasta – w te ważne dla wszystkich Polaków dni stolica stanie się miejscem przyjaznym dla mieszkańców, gości oraz dla środowiska.

Petycja złożona przez działaczy Stowarzyszenia dla Polski.