NaKolei.pl WiadomościInfrastruktura Czesi wybrali wykonawcę dokumentacji linii KDP do 320 km/h. W planach trasa do Wrocławia

Czesi wybrali wykonawcę dokumentacji linii KDP do 320 km/h. W planach trasa do Wrocławia

Redakcja
Fot. Wiki Commons

Czeski Zarząd Kolei wybrał wykonawcę dokumentacji projektowej oraz oceny oddziaływania na środowisko budowy nowych linii KDP na terenie Czech.

Zarząd Kolei (Správa železnic) wybrał wykonawcę dokumentacji projektowej wraz z przygotowaniem dokumentacji do oceny oddziaływania na środowisko. Zostanie nim czesko-francusko-brytyjskie konsorcjum SUDOP PRAHA, Egis Rail i Mott MacDonald.

Zarząd Kolei otrzymał cztery oferty złożone przez różne konsorcja międzynarodowe. Zwycięska oferta zyskała najwięcej punktów w kategoriach jakości, identyfikacji i zarządzania ryzykiem, ale również zaoferowała najniższą cenę. Za przygotowanie obu dokumentów zaproponowała cenę 184,6 miliona CZK (blisko 32 mln złotych).

Zawarcie umowy na prace projektowe jest ważnym krokiem milowym w przygotowaniu linii dużych prędkości w Czechach. Konsorcjum zaprojektuje dokładny kształt przyszłej linii KDP i wskaże terytorium, które państwo będzie musiało nabyć w celu budowy trasy. Jako pierwszy odcinek linii KDP ma powstać „VRT Polabí”, który w przyszłości zostanie odcinkiem dwóch przyszłych linii KDP, dostosowanych do prędkości 320 kmh/. Chodzi o linie Praga – Brno i międzynarodowego połączenia Praga – Hradec Kralove – Wrocław.

Nowa linia dużych prędkości zostanie połączona z istniejącą już siecią kolejową na stacji Praha-Běchovice, a na drugim końcu z liniami Poříčany – Pečky i Sadská – Nymburk, które czeka modernizacja. Jak twierdzą Czesi, te połączenia pozwolą na intensywne wykorzystanie nowej infrastruktury przed ukończeniem budowy większej sieci KDP.

Nowa trasa będzie czterotorowa. Rozpoczęcie prac budowlanych przewidywane jest na 2025 r., Rozpoczęcie eksploatacji w 2028 – 2029 r.

Mat. Czeskie Ministerstwo Transportu

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Rozumiem Polityka prywatności