NaKolei.pl WiadomościKolej na świecie Czesi też chcą budować wodorowe lokomotywy. CZ Loko pokazało swoją koncepcję

Czesi też chcą budować wodorowe lokomotywy. CZ Loko pokazało swoją koncepcję

Redakcja
Mat. CZ Loko

Czeski producent taboru kolejowego CZ Loko zadeklarował, że rozpoczął prace nad budową wodorowej lokomotywy. Obecnie prowadzone jest studium wykonalności, po którym zapadnie decyzja czy powstanie prototyp pojazdu.

CZ Loko, – producent znany w Polsce z tego, że ma dostarczyć 10 lokomotyw manewrowych dla PKP Intercity – poinformował, że rozpoczął pracę nad wodorową lokomotywą. „HydrogenShunter 1000” podobnie jak pojazd Pesy – ma zostać wyposażony w ogniwa wodorowe, które będą wytwarzać napięcie elektryczne w reakcji chemicznej wodoru z tlenem. Czesi zakładają, że ich pojazd będzie wykazywał się mocą do 800 kW.

Jak poinformował Jan Kutálek, dyrektor sprzedaży w CZ Loko, projekt jest na ten moment w fazie studium wykonalności, który wskaże opłacalność budowania ewentualnego prototypu.

Europejski Zielony Ład, dążący do zmniejszenia śladu węglowego, jest dla nas dużym wyzwaniem. (…) Stale monitorujemy ten trend i szczegółowo analizujemy zalety i wady niekonwencjonalnych rozwiązań. A wodór to kolejny z nich, bo Zielony Ład wprowadza fundamentalną zmianę w zachowaniu całego unijnego rynku. Niestety dynamika zmian jest znacznie wyraźniejsza niż zdolność rynku do dostosowania się do nich – powiedział Jan Kutálek.

Czesi chcą postawić na to, aby wodorowa lokomotywa była zgodna z resztą jednostek CZ Loko, w celu łatwiejszego, modułowego serwisowania pojazdów. Celem projektu jest także, aby lokomotywa była przystępna cenowo i uzyskała homologację w państwach sąsiednich.

Źródło: Zdopravy.cz

Mat. CZ Loko

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Rozumiem Polityka prywatności