Strona główna » Wiadomości » Strażacy pomagają Kolejom Śląskim podczas upałów

Strażacy pomagają Kolejom Śląskim podczas upałów

Redakcja
Fot. Koleje Śląskie

Koleje Śląskie zapewniają pasażerów, że są gotowe na wysokie temperatury – pojazdy przewoźnika przeszły dodatkowe przeglądy klimatyzacji, a w przypadku ewentualnych długotrwałych postojów, wsparcie zapewni Ochotnicza Straż Pożarna, w ramach unikatowej w skali kraju współpracy.

 

Wysokie temperatury mogą powodować m.in. odkształcenia torów, obniżenie sieci trakcyjnej czy problemy z funkcjonowaniem rozjazdów. Tak było w sobotę, 20 czerwca, kiedy temperatury przekraczały 30oC, na odcinku Orzesze Jaśkowice – Czerwionka wystąpiły utrudnienia związane z wyboczeniem torów. Ruch pociągów był czasowo wstrzymany, a po przywróceniu przejazdów obowiązywało ograniczenie prędkości do 20 km/h. Tego samego dnia odnotowano również awarie związane z funkcjonowaniem rozjazdów, które wpłynęły na punktualność części połączeń.

Kolej funkcjonuje w zmiennych warunkach atmosferycznych przez cały rok. Zarówno wysokie, jak i niskie temperatury mogą wpływać na infrastrukturę oraz eksploatację taboru. Najważniejsze jest jednak szybkie reagowanie i skuteczne ograniczanie skutków utrudnień. Jesteśmy do tego przygotowani zarówno organizacyjnie, jak i technicznie – mówi Tomasz Niedziela, wiceprezes Kolei Śląskich.

Unikatowa współpraca

Podpisane w sierpniu ubiegłego roku porozumienie z Oddziałem Wojewódzkim Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP Województwa Śląskiego to rozwiązanie, dzięki któremu w przypadku długotrwałego postoju pociągu, wytypowane jednostki OSP są przygotowane do wsparcia pasażerów. W zależności od pory roku strażacy – ochotnicy mogą dostarczać wodę, koce, termosy z napojami oraz wspierać działania logistyczne i ewakuacyjne. Jednostki otrzymały niezbędny sprzęt, przeszły szkolenia dotyczące specyfiki środowiska kolejowego, a procedury współpracy zostały uzgodnione z Państwową Strażą Pożarną.

To rozwiązanie wyjątkowe w skali kraju. W sytuacji długotrwałego postoju pociągu możemy zapewnić pasażerom nie tylko pomoc w zakresie działań ratowniczych, ale również wsparcie logistyczne dostarczając wodę czy inne niezbędne środki. Dzięki wspólnie wypracowanym procedurom jesteśmy gotowi do działania wszędzie tam, gdzie dostęp do pociągu będzie utrudniony – mówi Arkadiusz Mielczarek, dyrektor Zarządu Wykonawczego Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP Województwa Śląskiego.

Konduktorzy udzielają pomocy podróżnym

Na pierwszej linii pomocy pasażerom są pracownicy Kolei Śląskich, zwłaszcza konduktorzy.

Drużyny konduktorskie Kolei Śląskich są przeszkolone z zakresu udzielania pierwszej pomocy i mogą reagować w sytuacji, gdy któryś z podróżnych źle się poczuje lub zasłabnie – mówi Tomasz Niedziela, wiceprezes Kolei Śląskich.

Klimatyzacja pod stałym nadzorem

Blisko 90% pojazdów Kolei Śląskich jest wyposażonych w klimatyzację w wagonach. Poza standardowymi przeglądami technicznymi Koleje Śląskie prowadzą również dodatkowe kontrole klimatyzacji. Odbywają się one dwa razy w roku – wiosną i jesienią. Obejmują m.in. kontrolę filtrów, czyszczenie instalacji oraz sprawdzenie poziomu czynnika chłodniczego.

Klimatyzacja w pociągu działa inaczej niż w biurze czy samochodzie. W ruchu aglomeracyjnym składy zatrzymują się nawet co cztery minuty, a na każdej stacji czy przystanku regularnie otwierane są drzwi. To powoduje ciągłą wymianę powietrza i sprawia, że system musi za każdym razem dostosowywać swoją pracę do zmieniających się warunków. Zdecydowana większość naszych pojazdów jest wyposażona w układy klimatyzacyjne, które zapewniają komfort podróży nawet podczas najbardziej wymagających dni – wyjaśnia Bartłomiej Wnuk, rzecznik prasowy Kolei Śląskich.

Nowe pociągi i większe zaplecze techniczne

Przygotowanie do wymagających warunków pogodowych to nie tylko działania operacyjne. Ostatnie lata dla Kolei Śląskich upływają pod znakiem inwestycji – w nowoczesny tabor i zaplecze techniczne. Już dziś po torach województwa śląskiego kursuje 15 nowych pociągów Impuls 2, a kolejne jednostki zasilą tabor spółki jeszcze w tym roku. Docelowo flota nowoczesnych Impulsów 2 osiągnie 35 pojazdów, a po zakończeniu dostaw ponad połowę taboru Kolei Śląskich będą stanowiły nowe jednostki.

Równolegle spółka rozbuduje zaplecze techniczne. Kończy się rozbudowa bazy utrzymaniowej przy ul. Raciborskiej w Katowicach, i jednocześnie trwają również przygotowania do budowy nowoczesnego Centrum Serwisowego Kolei Śląskich w Bojkowie.

Inwestycje w rozbudowę infrastruktury zwiększą możliwości serwisowe, skrócą czas obsługi technicznej pojazdów i pozwolą jeszcze sprawniej reagować na ewentualne usterki – dodaje Tomasz Niedziela.

Jak przygotować się do podróży podczas upałów?

W okresie wysokich temperatur warto przed podróżą sprawdzić aktualne komunikaty publikowane przez Koleje Śląskie. Informacje o bieżących utrudnieniach i zmianach w ruchu pociągów są dostępne na stronie internetowej przewoźnika: www.kolejeslaskie.pl w zakładce „Utrudnienia bieżące”. Informacje można uzyskać również przez całą dobę pod numerem infolinii: +32 428 88 88. Podczas upałów warto pamiętać także o odpowiednim nawodnieniu. Niezależnie od długości podróży dobrze mieć przy sobie wodę.

 

Podobne artykuły