NaKolei.pl WiadomościPrzewozy pasażerskie CZ Loko już rozpoczęło produkcję lokomotyw manewrowych dla PKP Intercity

CZ Loko już rozpoczęło produkcję lokomotyw manewrowych dla PKP Intercity

Redakcja
Produkcja lokomotyw w nowej hali. Fot. Zdopravy.cz/Jan Šindelář

CZ Loko rozbudowało swój zakład produkcyjny o kolejną halę. To czeski producent, który na początku roku podpisał umowę z PKP Intercity na dostawę 10 lokomotyw manewrowych. Jak wynika z relacji czeskich mediów – rozpoczęła się produkcja jednostek dla polskiego klienta.

Czeski producent taboru, CZ Loko w lutym 2021 roku podpisał umowę z PKP Intercity na dostawę 10 lokomotyw manewrowych EffiShunter 300. CZ Loko było jedyną firmą zainteresowaną przetargiem. Za całość zamówienia zaproponowało 39 192 952 zł netto (3 859 649 zł za jeden pojazd). Co ciekawe szacunki PKP Intercity dla zamówienia sięgały nieco ponad 78 mln zł. EffiShunter 300 to dwuosiowe jednostki, odpowiednie do lekkich operacji manewrowych. Pojazd może rozpędzić się do prędkości 60 km/h, wyróżnia się maksymalną siłą pociągową 97 kN. Wyposażony w dieslowski silnik CAT C13 o mocy 328 kW.

Jak poinformował portal Zdopravy.cz zakład CZ Loko w ostatnim czasie wzmocnił swoje możliwości produkcyjne, dzięki niedawno otwartej hali. Inwestycja kosztowała 150 mln czeskich koron (ok 27 mln zł). Dzięki inwestycji CZ Loko jest w stanie produkować zamiast czterech, pięć lokomotyw miesięcznie. Warto wspomnieć, że producent chciałby przebić się na polskim rynku – więcej informacji.

Na ten moment CZ Loko zatrudnia blisko 800 osób. Producent do tej pory wprodukował 1154 lokomotyw, z czego 400 trafiło za granicę. Jak informuje Zdopravy.cz, w tym momencie trwa produkcja lokomotyw dla PKP Intercity, ČD Cargo oraz włoskiego Costruzioni Linee Ferroviarie. Na zdjęciach udostępnionych przez czeski portal prawdopodobnie widzimy również podzespoły, z których powstaną nowe jednostki dla PKP Intercity.

Pojazdy mają zostać dostarczone w ciągu najbliższych dwóch lat (do lutego 2023 r.). Według pierwotnych założeń, pierwsza jednostka ma trafić do Polski za około rok.

EffiShuntet 300. Fot. CZ Loko

Fot. Zdopravy.cz/Jan Šindelář

Fot. Zdopravy.cz/Jan Šindelář

Fot. Zdopravy.cz/Jan Šindelář

Fot. Zdopravy.cz/Jan Šindelář

Fot. Zdopravy.cz/Jan Šindelář

Fot. Zdopravy.cz/Jan Šindelář

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Rozumiem Polityka prywatności