Chińczycy nie dają o sobie zapomnieć w wodorowym wyścigu na kolei. Wczoraj CRRC zaprezentowało nowy wodorowy zespół trakcyjny, który ma rozpędzać się do 160 km/h.
Wyścig wodorowych technologii na kolei wciąż trwa. Cały czas istnieją ogromne możliwości rozwoju w tej przestrzeni. Tak jak Alstom wyprodukował pierwszy na świecie zespół trakcyjny napędzany wodorem (iLint, który wozi już w zachodniej Europie pasażerów), o tyle np. Pesa skupiła się na wodorowej lokomotywie manewrowej, tym samym modernizując SM42 do stanu SM42-6Dn i w zasadzie lada moment Pesa Bydgoszcz będzie pierwszym producentem w Europie, który w swoim portfolio będzie mógł pochwalić się homologowaną wodorową lokomotywą manewrową. SM42-6Dn jest pierwszym takim pojazdem w Europie, ale nie na świecie. Chińczycy byli szybsi.
Chińskie CRRC natomiast nie wygrało wyścigu w produkcji zespołu trakcyjnego napędzanego wodorem. Chińczycy musieli więc czymś się wyróżnić, dlatego też zaprojektowali, zbudowali, a teraz zaprezentowali wodorowy zespół trakcyjny, który ma obsługiwać regularne połączenia z prędkością 160 km/h (wodorowy iLint Alstomu rozpędza się do 140 km/h, ale też wodorowy Siemens rozpędza się do prędkości 160 km/h).
Wodorowa jednostka Chińczyków rozpędzać się ma więc do prędkości takiej, jak u nas w Polsce rozpędzają się nowsze EZT-y. Co ciekawe, wodorowy pociąg CRRC powstał na bazie pociągu KDP „Fuxing”, który jako klasyczny EZT rozpędził się rekordowo do 420 km/h.
Co jeszcze wyróżnia ten pojazd to fakt, że jest to czteroczłonowy zespół trakcyjny, w którym pomieści się łącznie nawet około 1500 pasażerów (miejsca siedzące + stojące). Chińczycy zapewniają, że pociąg może przejechać 600 kilometrów na jednym tankowaniu. Zespół trakcyjny wykorzystuje kombinację wodorowych ogniw paliwowych i superkondensatorów, służące do magazynowania energii.
Nowa jednostka wyjechała z linii produkcyjnej zakładu CRRC Chengdu. Zapewne CRRC będzie teraz mocno promować swój nowy produkt, tak aby pozyskać kolejnych klientów. Niewykluczone, że Chińczycy będą chcieli wejść z wodorowym zespołem trakcyjnym na europejski rynek, który jest bardzo obiecujący.

