KDP Wiadomości
Partnerzy działu

KDP

KDP · aktualności · prace studialne · przetargi. Na portalu NaKolei.pl publikujemy najnowsze informacje związane z: KDP.

Z Krakowa do Warszawy w 18 minut? Wkrótce pierwsze testy kolei, która porusza się niemal z prędkością dźwięku!

Z Krakowa do Warszawy w 18 minut? Wkrótce pierwsze testy kolei, która porusza się niemal z prędkością dźwięku! Fot. Kongres 590

“Hyper Poland” zebrał wśród międzynarodowych inwestorów na brytyjskiej platformie crowdfundingowej „Seedrs” aż 214 tysięcy euro. Pieniądze pomogą przeprowadzić pierwsze testy kolei w Polsce, która porusza się niemal z prędkością dźwięku- czytamy na stronie Kongres 590.

Projekt zakłada budowę testowego modelu hyperloopa w skali 1:5 i sprawdzenie systemów napędu i lewitacji na torze 48 m. Prototyp ma powstać jeszcze w pierwszej połowie tego roku.

Rozbudowa magnetycznej infrastruktury kolejowej odbędzie się w 3 etapach:
1. Magrail – budowa szyny magnetycznej, która rozpędzi pociąg aż do 300 km/h,
2. Hyperail – dołożenie specjalnych osłon próżniowych, dzięki którym prędkość pociągu osiągnie 600 km/h,
3. Hyperloop – rozbudowa całej sieci specjalnych próżniowych tub, w których na poduszce magnetycznej i z prędkością ponad 1200 km/h, poruszać się będą kapsuły z pasażerami lub towarami.

Projekt naturalnie nawiązuje do pomysłu konstrukcji tunelu The Boring Company Elona Muska. Jednak “Hyper Poland” to pierwsza taka realizacja w rejonie Europy Środkowo-Wschodniej. Budowa własnego systemu uczyni nas także eksporterem ekologicznej technologii. Kapsuły Hyperloop przy prędkości 600 km/h będą zużywały tyle energii, co kolej dużych prędkości przy 30 km/h. Trasa użytkowa powstanie w ciągu pięciu lat, a przejazdy pasażerskie to perspektywa dziesięciu- czytamy.

pc/Facebook/Kongres 590