Kolej na świecie Przewozy pasażerskie

Wielki powrót nocnych pociągów we Francji? Jest potencjał i są chęci

Wielki powrót nocnych pociągów we Francji? Jest potencjał i są chęci Fot. Damd071 CC BY-SA 4.0

Nocne połączenia we Francji przez lata znacznie straciły na znaczeniu. Było to zapoczątkowane m.in. przez rozwój pociągów TGV, potem transportu lotniczego, ale także upowszechnieniu się samochodów. Teraz Francuzi wyrazili zainteresowanie. W ten sposób jeszcze w 2021 roku mają zostać uruchomione dwa nowe, nocne połączenia.

Przez lata nocne połączenia z wagonami sypialnymi/kuszetkami we Francji traciły na znaczeniu. Jeżeli podróżowało się pociągiem, to zazwyczaj wybierano opcję podróży TGV. Obecnie SNCF w swojej siatce połączeń może pochwalić się dwoma nocnymi połączeniami:  Paryż (22:20) – Latour-de-Carol (9:12) oraz Paryż – Briançon. Z tym, że drugie połączenie na ten moment jest nieobsługiwane z uwagi na fakt, że na linii trwają prace remontowe. Chodzi o około 34-kilometrowy odcinek między  Livron-sur-Drôme a Veynes. Na ten moment skład z wagonami sypialnymi z Paryża wyjeżdża o godzinie 21:30, a do Veynes  dojeżdża o 7:35.

Obecnie od jakiegoś czasu mówi się o przywróceniu połączeń na trasie Paryż – Nicea, gdzie ostatni pociąg nocny odjechał w grudniu 2017 roku. SNCF swoją decyzję tłumaczyło małą rentownością połączenia. Data ponownego uruchomienia pociągu była jednak już kilkukrotnie przekładana w związku z sytuacją pandemiczną. Na ten moment mówi się, że ponownie pociągi odjadą w nocnej relacji jeszcze w maju 2021 roku.

Ponadto, francuski rząd zapowiada uruchomienie nocnego pociągu na trasie Paryż – Tarbes-Hendaye do końca 2021 roku. Największa “rzeź” nocny pociągów we Francji miała miejsce w 2016 roku. Rok temu jednak francuski rząd zdecydował się poddać modernizacji tabor do obsługi takich połączeń. Najprawdopodobniej możemy spodziewać się, że SNCF w następnych latach znacznie wzbogaci swoją ofertę nocnych pociągów.

Zobacz również: Francja zakaże lotów na krótkich dystansach, tam gdzie w podróż możemy udać się pociągiem

Mat. liberation.fr / NaKolei.pl

 Kongres590