Strona główna » Wiadomości » Tabor » Warszawa przekaże 10 pociągów dla kijowskiego metra

Warszawa przekaże 10 pociągów dla kijowskiego metra

Adrian Izydorek
Fot. Metro Warszawskie

W odpowiedzi na zaproszenie mera Witalija Kliczki prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski odwiedził dzisiaj Kijów. Podczas wizyty przedstawiciele obu miast podpisali list intencyjny dotyczący współpracy między warszawskim i kijowskim metrem.

W ramach wsparcia Warszawy dla Kijowa warszawskie metro może przekazać ukraińskiej spółce 10 sześciowagonowych składów serii 81, które w polskiej stolicy zostały już wycofane z eksploatacji. W dokumencie podpisanym przez włodarzy stolic Polski i Ukrainy pada również deklaracja wsparcia w dostarczeniu części zamiennych do taboru dla wschodnich sąsiadów oraz pomocy w zakresie wymiany wiedzy i doświadczenia potrzebnego do modernizacji ukraińskich pociągów. Pociągi serii 81, którymi dysponuje Metro Warszawskie, są bardzo zbliżone konstrukcyjnie do tych użytkowanych w Kijowie.

Zawsze powtarzamy, że nasi przyjaciele z Ukrainy walczą o naszą wolność. To dla nas naprawdę ważne i dlatego tu dziś jesteśmy. Chcemy pomóc tak bardzo, jak możemy i na pewno nie przestaniemy pomagać – powiedział w Kijowie Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy. – Rozmawiamy nie tylko o potrzebach na dzisiaj, bo jesteśmy pewni, że Ukraina wygra tę wojnę, rozmawiamy także o przyszłości. Pomożemy w rekonstrukcji Ukrainy. Warszawa została całkowicie zniszczona, stąd wiemy jak miasto może odrodzić się jak feniks z popiołów. Ale mamy też doświadczenie w transformacji naszych miast poprzez wykorzystanie funduszy unijnych. A zatem jesteśmy tu, by pomóc tak bardzo, jak to tylko możliwe – zapewnił prezydent Warszawy w obecności mera Kijowa Witalija Kliczki.

Wagony metra to kolejny tabor, który Warszawa przekaże Ukrainie. Wcześniej za wschodnią granicę trafiły m.in. przegubowe autobusy Miejskich Zakładów Autobusowych i specjalistyczny wóz do naprawy sieci trakcyjnej od Tramwajów Warszawskich.

Podobne artykuły

0
Would love your thoughts, please comment.x