Działania Tabor

Sympatycy Kolei z Wrocławia zbierają pieniądze na naprawę historycznego EP05-22 [ZDJĘCIA]

Sympatycy Kolei z Wrocławia zbierają pieniądze na naprawę historycznego EP05-22 [ZDJĘCIA] Fot. Klub Sympatyków Kolei we Wrocławiu

Klub Sympatyków Kolei we Wrocławiu stara się o pozyskanie brakujących środków na renowację zewnętrzną lokomotywy EP05-22, która brała udział podczas strajku pracowników Ursusa w czerwcu 1976 roku. Niewykluczone, że w przyszłości lokomotywa zostanie przywrócona do ruchu.

Niedawno pisaliśmy na łamach naszego portalu o rozpoczęciu prac renowacyjnych przy lokomotywie EP05 o numerach 022. Lokomotywa ta w tym roku będzie obchodzić 60 urodziny. Obecnie pojazd oznaczony jest numerem EU05, natomiast ówczesne EP05-22 pamięta sytuację z Czerwca 1976 roku. Wtedy to strajkujący pracownicy Ursusa wykorzystali lokomotywę do zablokowania trasy kolejowej. Początkowo ponad tysięczna grupa robotników tworzyła żywą zaporę blokując przejazd pociągu pośpiesznego “Opolanin”, który prowadzony był przez EP05-22. Potem przystąpili do rozkręcenia torów, aby następnie w wyrwę przepchnąć lokomotywę, uniemożliwiając w ten sposób szybkiej naprawy torowiska – więcej wraz z galerią z 1976 roku w artykule.

Celem zbiórki Klubu Sympatyków Kolei we Wrocławiu jest pozyskanie brakujących środków na renowację zewnętrzną lokomotywy EP05-22, będącej w zbiorach Klubu. Lokomotywa ta trafiła do Wrocławia we wrześniu 2019 roku, kiedy została podarowana przez PKP CARGO. Wcześniej, do 2019 roku stała jako pomnik na terenie lokomotywowni Kraków Prokocim.

Jak informuje Klub Sympatyków, lokomotywa jest kompletna, co dobrze rokuje na jej ponownie uruchomienie w przyszłości. Natomiast z gorszych wiadomości to, że wieloletnia ekspozycja na terenie lokomotywowni w Krakowie spowodowała, że duża część poszycia nadaje się do wymiany.

Na początku listopada 2020 roku Klub nawiązał współpracę z Instytutem Pamięci Narodowej we Wrocławiu. W ramach tej współpracy została zapewniona część środków finansowych na odbudowę poszycia i przywrócenie historycznej malatury z 1976 roku. Środki pozyskane ze zrzutki mają uzupełnić brakującą część kosztów – pisze Klub Sympatyków Kolei we Wrocławiu.

Klub Sympatyków utworzył zbiórkę z uwagi na fakt, że samemu nie jest w stanie sfinansować brakujących środków na renowację pojazdu. Wrocławscy sympatycy kolei przez pandemię koronawirusa stracili główne źródło przychodów, czyli udostępnianie taboru na przejazdy retro.

Pozyskane środki zostaną przeznaczone na:

  • akcesoria szlifierskie i spawalnicze
  • blachy poszycia
  • farby, lakiery i akcesoria malarskie
  • renowację aluminiowych wykończeń lokomotywy (listwy, ramy okienne, oznaczenia na czołach i bokach)
  • gumowe uszczelnienia
  • skompletowanie i odświeżenie reflektorów
  • ścierniwo do obrobki strumieniowo ściernej
  • materiały termoizolacyjne
  • pozyskanie i transport zgarniaczy (aktualnie lokomotywa ich nie posiada)

Klub Sympatyków planuje zakończyć renowację do czerwca 2021 roku, czyli 45. rocznicę strajków. Co ciekawe Sympatycy na razie skupią się nad remontem pudła lokomotywy, natomiast w zamiarach będzie przywrócenie jej do pełnej sprawności. Czyli istnieje szansa na przywrócenie jej do ruchu. A przypomnijmy, że seria EP05 zachowała się wyłącznie w 3 egzemplarzach – 022, 016 oraz 023, która jako jedyna jest eksploatowana.

Zbiórka dostępna tutaj.

 

Fot. Klub Sympatyków Kolei we Wrocławiu
Fot. Klub Sympatyków Kolei we Wrocławiu
Fot. Klub Sympatyków Kolei we Wrocławiu
Fot. Klub Sympatyków Kolei we Wrocławiu
Fot. Klub Sympatyków Kolei we Wrocławiu