Dawniej na kolei Kadry i ludzie Tabor

Ruszyły prace przy renowacji lokomotywy EP05-22. Współfinansuje je IPN [ZDJĘCIA]

Ruszyły prace przy renowacji lokomotywy EP05-22. Współfinansuje je IPN [ZDJĘCIA] Fot. IPN

Wystartowały prace renowacyjne przy lokomotywie EP05-22, która brała udział w kluczowym wydarzeniu strajku pracowników Ursusa w czerwcu 1976 roku. Odnowiona lokomotywa ma być elementem świadczącym o historii tamtych wydarzeń.

Lokomotywa EP05-22 (obecnie EU05-22), należąca do Klubu Sympatyków we Wrocławiu doczekała się prac, które przywrócą jej dawny blask. Wrocławscy sympatycy kolei znaleźli podmiot, który zdecydował się na współfinansowanie renowacji lokomotywy, która zapisała się na kartach historii. Podmiotem tym został Instytut Pamięci Narodowej we Wrocławiu.

Lokomotywa odegrała ważną rolę w strajku pracowników Ursusa w trakcie wydarzeń Czerwca ’76. Wtedy to 25 czerwca 1976 roku robotnicy zastrajkowali w ówczesnych 24 województwach. W Radomiu, Płocku i Ursusie doszło do manifestacji brutalnie stłumionych przez siły represji komunistycznego reżimu. Od rana w Ursusie 90% robotników rozpoczęło strajk, którzy zostali nawoływani przez dyrekcję do pracy. Robotnicy nie posłuchali pustych słów kierownictwa i spod gmachu dyrekcji skierowali się na torowisko. Ponad tysiąc osób siedzących na torowisku stworzyło żywą zaporę i blokowało ruch kolejowy. Aby na dłuższy czas zablokować trasę, robotnicy rozkręcili tory i uniemożliwili ich szybką naprawę poprzez wepchnięcie w wyrwę lokomotywy EP05-22.

Pracownicy Ursusa spychający lokomotywę w wyrwę Fot. IPN

Lokomotywa EP05-22 (EU05-22) w 2000 roku została wykreślona ze stanu PKP. Do 2019 roku stała jako pomnik na terenie lokomotywowni Kraków Prokocim, skąd została przekazana do Klubu Sympatyków Kolei we Wrocławiu. Teraz doczeka się gruntownej renowacji, aby przypominać o wydarzeniach tamtych lat. Pamiętajmy, że setki uczestników protestów było bitych, aresztowanych lub skazanych na więzienie, a ponad 1500 zwolnionych z pracy. W wynik pobicia przez milicję zmarł kilka dni później osoba postronna – Jan Brożyna, a w połowie sierpnia zmarł w wyniku pobicia przez SB ks. Roman Kotlarz.

Robotnicy Ursusa blokujący torowisko Fot. IPN
Robotnicy Ursusa spychający lokomotywę Fot. IPN
Fot. IPN

 

 

 

 

 

 

 

Partner Fundacji Sztuka Dla Polski