Infrastruktura Tabor

Specjalistyczny sprzęt będzie działał na terenie całej Polski. PLK dostała na to 211 mln zł z UE

Specjalistyczny sprzęt będzie działał na terenie całej Polski. PLK dostała na to 211 mln zł z UE fot. PKP PLK

PLK otrzymała 211 mln zł dofinansowania unijnego na specjalistyczny sprzęt, który będzie działał na terenie całej Polski. Spółka podpisała dziś umowę z CUPT.

PKP PLK łącznie przeznaczą 250 mln zł na specjalistyczny sprzęt techniczny. Mowa o 47 maszynach, które będą używane do diagnostyki i usuwania usterek toru. Dziś zarządca infrastruktury podpisał z CUPT umowę o dofinansowanie inwestycji. Wsparcie unijne to 211 mln zł. Termin realizacji zamówienia to koniec 2021 roku.

Spółka zakupi sprzęt w ramach projektu „Poprawa bezpieczeństwa ruchu kolejowego poprzez zakup specjalistycznego sprzętu technicznego”. Inwestycja ujęta jest w Krajowym Programie Kolejowym.

Inwestycja obejmuje zakup 36 wózków motorowych z oprzyrządowaniem. Na torach pracują już 3 wózki motorowe, a 3 kolejne wzmocnią PLK do końca bieżącego roku. Nowe pojazdy są szybsze niż dotychczasowe – pojadą nawet 100 km/h, przez co zapewniają sprawniejsze dojazdy do prac i usuwanie usterek na sieci kolejowej. Dzięki zamontowanym urządzeniom bezpieczeństwa drezyną kierują nie dwie lecz jedna osoba. Wózki wyposażone są w żuraw do wyładunku materiałów oraz mogą odśnieżać tory.

W przyszłym roku kolejne 15 wózków zasili zespoły techniczne zakładów m.in. w Białymstoku, Rzeszowie, Nowym Sączu i Zielonej Górze. Zarządca infrastruktury zakupi także pojazd do kontroli obiektów inżynieryjnych, m.in. mostów. Dzięki zastosowaniu wysięgnika z koszem możliwe będą przeglądy trudno dostępnych miejsc na około 6400 obiektach inżynieryjnych.