Konferencje i spotkania Tabor Wiadomości

Solaris zaprezentuje w Sztokholmie autobus wodorowy nowej generacji

Solaris zaprezentuje w Sztokholmie autobus wodorowy nowej generacji Fot. Solaris

W dniach 9-12 czerwca Sztokholm będzie gospodarzem Globalnego Szczytu Transportu Publicznego, organizowanego co dwa lata przez UITP. Organizatorzy spodziewają się kilku tysięcy uczestników konferencji oraz kilkunastu tysięcy zwiedzających, którzy będą mogli zapoznać się z ofertą ponad pół tysiąca firm z całego globu.

Jedną z nich będzie Solaris Bus & Coach S.A. W tym roku europejski lider w zakresie e-mobilności zaprezentuje dwa pojazdy.

Pierwszy z nich to światowa premiera. Autobus wodorowy nowej generacji, Solaris Urbino 12 hydrogen, to pojazd całkowicie bezemisyjny. Energia do napędzania autobusu powstaje w ogniwie paliwowym, do którego dostarczany jest wodór zgromadzony w butlach na dachu pojazdu. Wodór jest przetwarzany w energię elektryczną, ta z kolei zasila bezpośrednio jednostkę napędową autobusu, którą stanowi oś z elektrycznymi silnikami. Oprócz tego autobus wyposażony jest w baterię typu Solaris High Power, która jest dodatkowym magazynem energii elektrycznej. Jedynymi „produktami ubocznymi” eksploatacji Solarisa Urbino 12 hydrogen są ciepło i para wodna- czytamy w komunikacie Solaris.

Drugim pojazdem zaprezentowanym na stoisku firmy Solaris w Sztokholmie będzie Solaris Urbino 12 electric po „facelifice”. Obecnie oferowana generacja autobusów miejskich marki Solaris została zaprezentowana po raz pierwszy w 2014 roku. W ciągu czterech lat obecności na rynku autobus zyskał ogromne uznanie. Jednym z dowodów na to było przyznanie Solarisowi Urbino 12 electric prestiżowego tytułu „Bus of The Year 2017”.

Nieustanne zmiany na rynku motoryzacyjnym, szczególnie w branży autobusowej, wymagają ciągłego rozwoju produktów. Motywują do tego także rosnące oczekiwania naszych klientów, czyli kierowców, pasażerów i nabywców projektowanych i produkowanych przez nas pojazdów. Właśnie dlatego, cztery lata po wprowadzeniu na rynek obecnej generacji, dokonaliśmy kolejnych ulepszeń w designie autobusów miejskich marki Solaris. Lifting ma charakter ewolucyjny i optymalizujący
obecne rozwiązania i jest naszym standardem we wszystkich nowych autobusach produkowanych od początku roku 2019 – wyjaśnia dr inż. Dariusz Michalak, wiceprezes Zarządu firmy Solaris ds. Badań i Rozwoju, Produkcji i Logistyki oraz Zapewnienia Jakości.

Solaris podkreśla, że oprócz uwarunkowań designerskich, zmiany w wyglądzie zewnętrznym Urbino mają także swoją pragmatyczną stronę i oznaczają dla użytkowników autobusów: nowy system oświetlenia przedniego bazujący w 100% na technologii LED. Zamiast
dotychczasowych 5 reflektorów, teraz wszystkie światła (drogowe, mijania, przeciwmgielne, kierunkowskazy i pozycyjne) zastąpiono 3 reflektorami; nowy design frontu autobusu oznacza lepszą widoczność dla kierowcy; nowy kształt ściany przedniej to bardziej optymalna aerodynamika autobusu; zmieniony kształt osłon dachowych oznacza efektywniejszy montaż oraz lepsze odprowadzanie wody z dachu autobusu; poprawioną widoczność przedniej tablicy kierunkowej dla pasażerów.

Oprócz prezentacji nowości produktowych, przedstawiciele firmy Solaris wystąpią w roli ekspertów w ramach programu konferencji. Podzielą się z uczestnikami Globalnego Szczytu doświadczeniami mi.in. z obszaru drugiego życia baterii pojazdów elektrycznych, informacjami na temat tego, jak efektywnie wdrażać do użytkowania duże floty autobusów elektrycznych czy wreszcie zaprezentują zdalny system monitorowania i serwisowania autobusów elektrycznych o nazwie eSConnect- czytamy.

Firma Solaris pierwszy autobus elektryczny zaprezentowała w roku 2011. Od tego momentu producent uzyskał kontrakty na ponad 400 pojazdów bateryjnych. Elektryczne Solarisy jeżdżą już w 17 państwach w 61 miastach, gdzie pokonały łącznie ponad 13 milionów kilometrów. Firma Solaris należy do czołowych europejskich firm w zakresie konstruowania i produkowania autobusów, w szczególności nisko- i bezemisyjnych.