Kolej na świecie Przewozy pasażerskie

Słowacja: ÖBB wygryzło RegioJet na linii Bratysława – Komárno. Jest decyzja rządu

Słowacja: ÖBB wygryzło RegioJet na linii Bratysława – Komárno. Jest decyzja rządu Organizacja rządowa · Bratysława, kraj bratysławski, Słowacja

Słowackie Ministerstwo Transportu zadecydowało w sprawie przyznania dostępu dla dwóch przewoźników na trasie Bratysława – Komárno. Będą tą Koleje Słowackie (ZSSK) oraz Koleje Austriackie (ÖBB). 

W dniu dzisiejszym Słowackie Ministerstwo Transportu zdecydowało się na połączenie dwóch przewoźników narodowych, którzy będą obsługiwać połączenia na ruchliwej linii Bratysława – Komárno. Jak podaje ministerstwo, przewoźnicy zapewnią wyższą jakość podróży po niższej cenie, a państwo ma zaoszczędzić na tym rozwiązaniu dziesiątki tysięcy euro rocznie.

Obecnie całkowita dotacja na cały rok ma być niższa o prawie 200 tys. euro. Nowi przewoźnicy zaczną obsługiwać połączenie od grudnia 2020 roku. Umowa będzie obowiązywać dwa lata.

Tak jak obiecałem, wybraliśmy najlepszą ofertę. Na ruchliwy tor wprowadzamy uznanych przewoźników, którzy przyniosą wysokiej jakości usługi po niższej cenie, a zakres usług zostanie utrzymany. Przez następne dwa lata pasażerowie mogą liczyć na wygodną i niezawodną podróż, z czego bardzo się cieszę  – powiedział minister transportu Andrej Doležal.

W porównaniu z obecną eksploatacją, ÖBB + ZSSK zaproponowało większą liczbę klimatyzowanych wagonów niż te używane obecnie przez RegioJet.

RegioJet obsługiwało połączenie przez dziesięć lat. Przewoźnik złożył również ofertę, ale planował użyć na linii starszych wagonów bez klimatyzacji. Umowa z czeskim przewoźnikiem wygaśnie w grudniu.