Infrastruktura

Ruszyła modernizacja linii Zawiercie-Częstochowa. Prace odbywają się bez wstrzymania ruchu

Ruszyła modernizacja linii Zawiercie-Częstochowa. Prace odbywają się bez wstrzymania ruchu fot. PKP PLK

Wrzesień to czas początku prac na linii Zawiercie-Częstochowa. Inwestycja została objęta Paktem Uczciwości – pilotażowym programem organizowanym przez Komisję Europejską.

We wrześniu PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. rozpoczęły modernizację linii Zawiercie-Częstochowa za 371 mln zł. Będzie lepsza obsługa podróżnych, przebudowane perony na 10 stacjach i przystankach, większy poziom bezpieczeństwa, sprawniejsze prowadzenie ruchu pasażerskiego i efektywniejszy przewóz towarów. Ważna informacja: w trakcie prac utrzymany jest ruch pociągów. Prace będą prowadzone najpierw na odcinkach Częstochowa Osobowa – Poraj i Myszków – Zawiercie.

W ramach modernizacji na przystankach Częstochowa Raków, Korwinów, Myszków Światowit, Myszków Mrzygłód, Zawiercie Borowe Pole rozpocznie się przebudowa peronów. Na przystanku Częstochowa Raków będzie również remont przejścia podziemnego.

Zmianą w rozkładzie będzie m.in. to, że niektóre pociągi podmiejskie i dalekobieżne (relacji Katowice – Gdynia Główna i Olsztyn Główny – Wrocław Główny) pojadą przez stację Częstochowa Mirów. PLK przygotowały na przystanku Częstochowa Raków peron tymczasowy. Dzięki temu wyeliminowano wprowadzenie komunikacji zastępczej autobusowej na odcinku Częstochowa – Częstochowa Raków.

Efektem inwestycji Czestochowa – Zawiercie będzie skrócenie czasu przejazdu o ok. 10 minut. Po zakończeniu prac pociągi pasażerskie pojadą do 160 km/h, a towarowe do 120 km/h. Zwiększy się istotnie możliwość kursowania pociągów z cięższymi ładunkami. Trasa i mosty będą przystosowane do nacisku 221 kN/oś.

Projekt pn. „Prace na linii kolejowej nr 1 na odcinku Częstochowa – Zawiercie” realizowany jest w formule „projektuj i buduj” i finansowany z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wartość robót to ok. 371 mln zł., dofinansowanie unijne – 198 280 172 zł.

Szczegłówe informacje na temat inwestycji znajdują się na stronie PKP PLK S.A.