NaKolei.pl WiadomościKolej jest dla ludzi Rekordowe półrocze PKP Intercity dzięki realizacji strategii taborowej

Rekordowe półrocze PKP Intercity dzięki realizacji strategii taborowej

Wojciech Dudkowski

W pierwszym półroczu 2019 roku z usług PKP Intercity skorzystało 22,8 mln pasażerów, czyli o ponad 1,3 mln osób więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Tym samym było to najlepsze od 10 lat pierwsze półrocze przewoźnika. Przewoźnik wciąż prowadzi działania mające przyciągnąć kolejnych podróżnych. Pomóc ma temu m.in. sprawna realizacja strategii taborowej.

PKP Intercity utrzymuje pozytywny trend wzrostu liczby pasażerów. Od stycznia do czerwca bieżącego roku pociągami PKP przewoźnika podróżowało 22,8 mln pasażerów, co oznacza 6-procentowy wzrost w stosunku do analogicznego okresu 2018 roku. Rekordowa była niedziela 5 maja, która była dniem powrotów z długiego weekendu majowego. PKP Intercity przewiozło wtedy blisko 190 tys. osób.

Pierwsze półrocze było dla nas bardzo udane między innymi ze względu na świetne wyniki w czasie szczytów przewozowych podczas ferii zimowych i wyjazdów na długi weekend majowy. Warto podkreślić, że w każdym kolejnym miesiącu przewieźliśmy więcej pasażerów niż w poprzednim. Jest to bardzo dobry prognostyk na drugie półrocze. Liczymy, że rok 2019 zamkniemy z kolejnym wzrostem liczby podróżnych

– mówi Marek Chraniuk, prezes zarządu PKP Intercity.

W pierwszym półroczu pasażerowie najchętniej podróżowali między Warszawą a Krakowem. Tę trasę wybrało 1,3 mln osób. Około 950 tys. pasażerów PKP Intercity przewiozło między Warszawą a Trójmiastem. Dużą popularnością cieszyły się także połączenia łączące stolicę z Katowicami, Poznaniem, Wrocławiem i Białymstokiem.

Rośnie także liczba podróżujących w relacjach międzynarodowych. Dużą popularnością cieszą się połączenia realizowane we współpracy z zagranicznymi przewoźnikami. W czerwcu świętowano przewiezienie milionowego pasażera na trasie Przemyśl-Kijów, po niecałych trzech latach kursowania tych połączeń. Wspólny pociąg PKP Intercity oraz Kolei Ukraińskich ułatwia podróż wielu turystom oraz pracującym i studiującym w Polsce mieszkańcom Ukrainy.

PKP Intercity pokłada spore nadzieje w okresie wakacyjnym. Aby utrzymać, a nawet zwiększyć swój dotychczasowy wynik na drugie półrocze, PKP Intercity uruchomiło nowe połączenia do najczęściej odwiedzanych przez wczasowiczów miejsc, a więc przede wszystkim nad morze i w góry. Pociągami przewoźnika dojechać m.in. do Kołobrzegu, Świnoujścia, Ełku czy Zakopanego. Składy docierające do turystycznych miejscowości wyposażone są w udogodnienia m.in. dla wczasowiczów podróżujących z rowerami.

„Kolej Dużych Inwestycji” na torach

Warto przypomnieć, że na sukces PKP Intercity składa się wiele inwestycji i działań, przeprowadzonych w ramach największego w historii Spółki programu inwestycyjnego „PKP Intercity – Kolej Dużych Inwestycji”  wartego 7 mld złotych, a kolejne, realizowane obecnie mają przyciągnąć do pociągów jeszcze więcej pasażerów.

Zakończyła się dostawa 60 zmodernizowanych wagonów 2 klasy serii 174A od H. Cegielski – Fabryka Pojazdów Szynowych w Poznaniu. Złożone z dziesięciu 6-miejsowych przedziałów zapewniają pasażerom klimatyzację, gniazdka elektryczne przy każdym siedzeniu oraz nowoczesny system informacji pasażerskiej. W każdym wagonie znajdują się również dwie toalety w systemie zamkniętym. Obecnie  rozpoczyna się modernizacja kolejnych 30 pojazdów tego typu. H. Cegielski – FPS wygrała również przetarg na modernizację 10 wagonów restauracyjnych oraz rozszerzyła umowę na dostarczenie 55 fabrycznie nowych wagonów pasażerskich o dodatkowe 26 pojazdów.

Rozstrzygnięto również przetarg na 12 nowych elektrycznych zespołów trakcyjnych. Wygrała go firma Stadler, która dostarczy pojazdy przypominające jeżdżące po polskich torach elektryczne zestawy trakcyjne Flirt3. Modernizacją 14 ezt ED74 zajmie się natomiast bydgoska PESA. W ubiegłym roku zostało także zamówionych 20 lokomotyw Newag Griffin do obsługi pociągów kursujących z prędkością 160 km/h.

PKP Intercity inwestuje również w swoje zaplecza oraz sprzęt techniczny. Tylko w 2019 Spółka zamierza wydać na inwestycje związane z infrastrukturą aż ponad 93 mln. Powstaną m.in. myjnie wyposażone w rozwiązania korzystane dla środowiska. Ponadto PKP Intercity wybrało H. Cegielski – Fabrykę Pojazdów Szynowych na wykonawcę modernizacji 13 lokomotyw manewrowych SM42, wykorzystywanych m. in. przy zestawianiu składów pociągów, a także do pomocy w razie awarii sieci trakcyjnej.

Nowe technologie przyciągną pasażerów

W elektrycznych zespołach trakcyjnych ED250 znanych jako Pendolino trwa montaż internetu bezprzewodowego. Obecnie z darmowego Wi-Fi można skorzystać w 10 składach kursujących w kategorii Express InterCity Premium.

Od lipca bieżącego roku w pociągach PKP Intercity przy kontroli biletów akceptowane są dokumenty w ramach usługi mObywatel, dzięki czemu dowód, potwierdzający tożsamość przy bilecie imiennym lub legitymację uprawniającą do ulg można okazać na ekranie smartfona.

Pociągi PKP Intercity dla każdego

Usługi PKP Intercity cieszą się coraz większym zainteresowaniem różnych grup pasażerów. Od stycznia do czerwca pociągami przewoźnika podróżowało o 11 proc. więcej rodzin niż w pierwszym półroczu ubiegłego roku. PKP Intercity przewiózł także 8 proc. więcej seniorów i 2 proc. więcej studentów. Pasażerowie coraz częściej zabierają w podróż zwierzęta. W pierwszych sześciu miesiącach 2019 roku było ich o prawie 17 proc. więcej niż w takim samym okresie ubiegłego roku. Coraz popularniejsze stają się wyjazdy kolejowo-rowerowe, o czym świadczy 7-procentowy wzrost liczby przewiezionych rowerów.

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności