NaKolei.pl WiadomościTabor RegioJet rozmawia z Pesą o zakupie kolejnych dwusystemowych pociągów

RegioJet rozmawia z Pesą o zakupie kolejnych dwusystemowych pociągów

Redakcja
Fot. Pesa Bydgoszcz

Trwają rozmowy czeskiego RegioJet z Pesą. Przewoźnik wykazuje chęć nabycia kolejnych elektrycznych zespołów trakcyjnych wyprodukowanych przez bydgoskiego producenta.

W 2019 roku RegioJet podpisał umowę z Pesą Bydgoszcz, tym samym przewoźnik zlecił Pesie produkcję 7 elektrycznych zespołów trakcyjnych 654. Zamówione pojazdy to pierwsze dwusystemowe EZT-y wyprodukowane przez bydgoskiego producenta. Przystosowane one są do eksploatacji na sieciach kolejowych w Europie o zasilaniu prądem zmiennym AC 25kV 50 Hz oraz AC 15 kV 16,7 Hz, oferowanej również w odmianie dwusystemowej AC 25 kV 50 Hz i DC 3 kV – czyli tej wybranej przez czeskiego przewoźnika.

Chociaż jednostki są nadal w produkcji, a pierwsze 654 planowo mają wyjechać na czeskie tory w lipcu, to wynika że RegioJet jest zainteresowany rozszerzeniem swojej floty o kolejne EZT-y Pesy.

RegioJet odzywa się do nas w sprawie dostarczenia trójczłonowych jednostek – poinformował nas Krzysztof Zdziarski, Prezes Zarządu Pesy Bydgoszcz w trakcie VIII Kongresu Rozwoju Transportu.

Sygnały o dalszej współpracy płynęły już od strony RegioJet w trakcie targów TRAKO, kiedy to oficjalnie i po raz pierwszy zaprezentowano PESA 654.

RegioJet jest bardzo zadowolony z tego powodu, że będziemy mieli pociąg Pesy na trasach w usteckim regionie. Jest to dla nas rezultat, który przynosi najlepsze usługi za najlepszą cenę. Jestem przekonany, że dojdzie do współpracy, tym samym na innych torach, w innych krajach, gdzie  RegioJet razem z Pesą osiągną sukces takimi pojazdami – mówił jeszcze podczas targów TRAKO 2021 ówczesny Rzecznik Prasowy RegioJetu, Aleš Ondrůj.

Co ciekawe, Prezes Pesy nie wyklucza, że producent pochyli się nad stworzeniem trzysystemowego pojazdu.

Pesa szykuje niespodziankę na InnoTrans

Pesa w maju oficjalnie potwierdziła nam, że na zbliżających się berlińskich targach InnoTrans zaprezentuje swoją wodorową lokomotywę.  A więc bydgoski producent wystawi swoją wodorową lokomotywę manewrową na największych targach kolejowych w Europie. Przy pojeździe Pesy cały czas trwają prace.

Lokomotywę wodorową chcemy uruchomić przed targami InnoTrans, dokąd się wybieramy – zapewnia Prezes Zdziarski.

Jak zapowiada Pesa, szykuje niespodziankę na targi InnoTrans, która prawdopodobnie będzie opierać się na współpracy z innym podmiotem.

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności