Przetworniki ciśnienia są czujnikami, które przetwarzają pomiar ciśnienia danego medium na sygnał elektryczny lub cyfrowy. Od standardowych manometrów różnią się tym, że manometry nie mają wyjścia sygnałowego – w ich przypadku pomiar jest odczytywany z pozycji wskazówki na skali. Czym powinny charakteryzować się wysokiej jakości przetworniki ciśnienia i w jakich branżach są najczęściej stosowane – o tym poniżej.
Przetwornik ciśnienia – więcej, niż zwykły czujnik
Czym zatem powinien charakteryzować się wysokiej klasy przetwornik ciśnienia? Odpowiedź na to pytanie zależy od tego, w jakiej branży i w jakich warunkach taki czujnik będzie eksploatowany. Jest to szczególnie ważne ze względu na fakt, że zazwyczaj raz zamontowany przetwornik powinien pozostać w punkcie pomiarowym możliwie najdłużej, bez konieczności jego częstej naprawy czy kalibracji. Wyjątkiem od tej reguły są niektóre czujniki stosowane w branży spożywczej, montowane za pomocą szybkozłącza. W tym przypadku regularne czyszczenie przetwornika z pozostałości badanego medium może być jednym z wymogów produkcyjnych.
Poza tym urządzenie, które jest narażone na duże skoki ciśnienia, po pewnym czasie może po prostu ulec uszkodzeniu. Aby tak się nie stało, w jego wnętrzu powinno umieścić się specjalny dławik chroniący przed negatywnym wpływem skoków ciśnienia na elementy pomiarowe.
Pamiętajmy także, że materiały, z których wykonany jest przetwornik, powinny być najwyższej możliwej jakości. Dotyczy to nie tylko odporności obudowy urządzenia na korozję, drgania czy uszkodzenia mechaniczne. Akurat ten parametr nie jest przesadnie trudny do osiągnięcia. O wiele ważniejsza jest wytrzymałość elementów pomiarowych, na przykład membrany, na wahania temperatury czy ścieranie spowodowane przepływem badanego medium.
Rzecz jasna dopasowanie skali dokładności pomiaru do przeznaczenia czujnika jest oczywistością dla każdego producenta tego typu urządzeń.
W jakich branżach stosowane są przetworniki ciśnienia?
Wielość zastosowań przetworników ciśnienia najłatwiej wytłumaczyć na konkretnym przykładzie. Weźmy chociażby kolejnictwo. I tak ekstremalnie wytrzymałe przetworniki ciśnienia, przystosowane do zastosowań kolejowych, znajdziemy chociażby w wysokoprężnych silnikach Diesla. Równie wytrzymałe czujniki, chociaż o innym przeznaczeniu, są jednymi z najważniejszych elementów klimatyzacji i wentylacji w wagonach. Jeszcze inne przetworniki – w tym przypadku niskociśnieniowe i służące do pomiaru ciśnienia różnicowanego – są używane z zbiornikach na wodę oraz ścieki, a także w systemach toaletowych.
Oczywiście branża kolejowa nie jest jedyną, która korzysta z przetworników ciśnienia. Chłodnictwo, przemysł spożywczy, browarnictwo, przemysł chemiczny oraz farmaceutyczny czy branża wodno-ściekowa także stosują tego rodzaju czujniki. Do tego dodajmy najbardziej oczywiste sektory – budowa maszyn, hydraulika, przemysł stoczniowy, przetwórstwo ropy oraz gazu, przemysł samochodowy czy energetyczny.
Przetworniki ciśnienia dowolnego rodzaju i zastosowania znajdziesz w ofercie JUMO. Czekają na Ciebie czujniki wysokich oraz niskich ciśnień, z sensorami ceramicznymi oraz krzemowymi, montowane zarówno na szynach DIN, jak i w przeznaczonych do tego celu punktach pomiarowych.
Sprawdź ofertę JUMO już dziś!
Artykuł sponsorowany