Infrastruktura

Poprawa komunikacji w Wielkopolsce. Będzie remont na linii Września-Gniezno

Poprawa komunikacji w Wielkopolsce. Będzie remont na linii Września-Gniezno fot. PKP PLK

Dziś, 18 lipca w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę na poprawę linii Września – Gniezno. Ma to znacząco usprawnić komunikację w regionie.

Prace warte 43,6 mln zł mają ulepszyć obsługę pasażerów na stacjach w Gębarzewie, Marzeninie, Czerniejewie i Żydowie. To część działań z prowadzonych prac na trasie Gniezno – Września – Jarocin. Wykonawcą robót jest konsorcjum firm Alusta S.A. z Poznania oraz DOLKOM Wrocław Sp. z o.o. Prace rozpoczną się już na początku sierpnia br.  Inwestycja jest finansowana z budżetu państwa. Łącznie inwestycja w Wielkopolsce to koszt prawie 100 mln zł. Wielkopolska zyska na projektach zawartych w KPK. Ich łączna wartość to 5 mld zł.

Perony wymienione powyżej zostaną wyposażone w nowe wiaty, oświetlenie, ławki oraz gabloty i tablice informacyjne. Będa lepiej przystosowane do potrzeb wszystkich pasażerów – również niepełnosprawnych. Co jeszcze zostanie zrobione w ramach inwestycji? Będzie to m.in.:

  • modernizacja urządzeń sterowania ruchem kolejowym,
  • rewitalizacja 24 obiektów inżynieryjnych, wymiana toru na długości przeszło 23 km,
  • wymiana 9 rozjazdów.
Celem inwestycji jest przygotowanie tras i dobrej obsługi pasażerów w relacjach między Jarocinem, Wrześnią i Gnieznem. Prace mają zostać tak rozplanowane i wykonane, aby pociągi  między Jarocinem a Gnieznem mogły kursować regularnie od nowego rozkładu jazdy 2017/2018  – bez względu na trwającą modernizację.