Kolej na świecie Tabor

Polski pociąg Pesa 760M w Kolejach Białoruskich

Polski pociąg Pesa 760M w Kolejach Białoruskich fot. Koleje Białoruskie

Polski spalinowy zespół trakcyjny Pesa 760M trafił do Kolei Białoruskich. Pojazd będzie przeznaczony do przejazdów międzyregionalnych.

Pociąg składa się z wagonów 1 i 2 klasy – łącznie 311 miejsc siedzących. Wyposażony jest w klimatyzację, wi-fi, stoliki. Skład jest niskopodłogowy, w okolicach drzwi wejściowych nie ma stopni, a przy niskich peronach wysuwa się dodatkowy schodek. W pociągu znajdują się specjalne miejsca dla osób niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich oraz przystosowane do nich toalety w obiegu zamkniętym, a duży bagaż przewieźć można na przeznaczonych do tego półkach.

Maksymalna prędkość wynosi 140 km/h, jeżeli w kabinie znajduje się maszynista i pomocnik, jednak SZT może być również prowadzony przez jedną osobę. Pojazd poradzi sobie zarówno z mrozami, jak i upałami – według deklaracji producenta działa w temperaturach od -40 do +40 stopni Celsjusza.

Koleje Białoruskie podpisały kontrakt na 6 sztuk takich pojazdów. Dziś pierwszy z nich trafił do przewoźnika. Po jazdach testowych zostanie przekazany do regularnego użytkowania na terenie kraju.