NaKolei.pl WiadomościKolej jest dla ludzi Podczas TRAKO 2021 udało się zebrać blisko 16 tys. zł na rzecz ośrodka opiekuńczego w Tczewie

Podczas TRAKO 2021 udało się zebrać blisko 16 tys. zł na rzecz ośrodka opiekuńczego w Tczewie

Redakcja
Fot. Fundacja Grupy PKP

Podczas targów TRAKO miały miejsce licytacje wyjątkowych prac plastycznych. M.in. uczestnicy targów mieli okazję podjęcia się licytacji, która miała szczytny cel. Cała zebrana kwota została przekazana na rzecz ośrodka opiekuńczego w Tczewie.

Międzynarodowe Targi Kolejowe TRAKO to największe w tym roku wydarzenie branży transportowej w Europie. Od 2003 roku stałym jego elementem jest akcja charytatywna „TRAKO Dzieciom”, która dla osób biorących udział w imprezie jest doskonałą okazją do tego, by nie tylko uczestniczyć w biznesowych spotkaniach i zawierać umowy handlowe, ale również, by otworzyć serce na tych, którzy tego potrzebują. Podsumowania wyników tegorocznej akcji dokonali na posiedzeniu, które odbyło się 6 grudnia, członkowie Rady Programowej TRAKO 2021.

W ramach akcji organizowany jest konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży o tematyce kolejowej. W tym roku odbył się on pod hasłem „Podróż pociągiem po Europie”, dzięki czemu młodzi artyści mogli podzielić się swoimi marzeniami lub wspomnieniami związanymi z podróżowaniem koleją. Do wzięcia udziału zaproszeni zostali uczniowie szkół podstawowych, podopieczni świetlic środowiskowych oraz warsztatów terapii zajęciowej.

Zainteresowanie konkursem przekroczyło najśmielsze oczekiwania organizatorów. Okres wakacyjny sprzyjał artystycznej twórczości, dzięki czemu powstało wiele niezwykłych dzieł, które cieszyły się dużym zainteresowaniem ze strony uczestników targów. W ciągu czterech dni trwania imprezy stoisko Fundacji Grupy PKP odwiedziło wiele osób, które kupując prace plastyczne, pokazały, że pomaganie innym jest dla nich czymś szczególnie cennym.

Fundacja Grupy PKP realizuje szereg ważnych inicjatyw, dzięki którym pomagamy osobom chorym, z niepełnosprawnościami czy w trudnej sytuacji życiowej. Do takich projektów zalicza się akcja „TRAKO Dzieciom”. Jednym z naszych głównych celów jest rozwiązywanie problemów społecznych. Takim właśnie problemem w okresie trwającej pandemii jest trudna sytuacja najmłodszych, którzy nie zawsze są w stanie poradzić sobie z jej skutkami. Dlatego zdecydowaliśmy, że pomożemy im przetrwać ten trudny okres – zaznaczyła Katarzyna Kucharek, prezes zarządu Fundacji Grupy PKP.

Finałem i centralnym punktem akcji „TRAKO Dzieciom” była uroczysta aukcja podczas gali otwierającej targi, na którą trafiły nagrodzone i wyróżnione przez jury prace. Cały dochód z ich licytacji i sprzedaży, który wyniósł blisko 16 tys. zł, zostanie przekazany na wsparcie Stowarzyszenia Tczewski Klub Abstynenta „Sambor”. Ośrodek prowadzi m.in. świetlice socjoterapeutyczne dla dzieci i młodzieży z rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym, oferując im wsparcie psychologiczne i pedagogiczne z zapewnieniem posiłków oraz pomocy rzeczowej, a także wypoczynku letniego i zimowego.

Środki pozyskane z akcji „TRAKO Dzieciom” będą przeznaczone na organizację warsztatów z zakresu edukacji emocjonalno-społecznej w ramach projektu „Pociąg do działania”, skierowanego do dzieci i młodzieży w wieku 7–17 lat.

W imieniu całego Stowarzyszenia, a przede wszystkim 120 dzieci, które mamy pod swoją opieką w prowadzonych przez nas pięciu placówkach wsparcia dziennego, bardzo dziękujemy Radzie Programowej Międzynarodowych Targów Kolejowych TRAKO 2021 i Fundacji Grupy PKP, z Panią Katarzyną Kucharek na czele, za wybór naszego Stowarzyszenia do realizacji celu „Łagodzenie skutków pandemii wśród dzieci i młodzieży”, jesteśmy bardzo wdzięczni, zobowiązani, pełni pozytywnego nastawienia i gotowi do realizacji tego szczytnego zadania – powiedział Andrzej Netkowski, prezes Stowarzyszenia Tczewski Klub Abstynenta „Sambor”.

Ostatniego dnia targów odbyło się natomiast wręczenie nagród autorom wyróżnionych prac. Udział w tym wydarzeniu wzięła m.in. Dorota Daszkowska-Kosewska, dyrektor projektu TRAKO, która nie kryła radości z tego, że ponownie to prestiżowe wydarzenie, cieszące się branżowym uznaniem, łączy się z pomocą charytatywną.

Cieszymy się, że po raz kolejny prace dzieci uczestniczących w konkursie mogły trafić na licytację, a środki z niej uzyskane zostały przekazane do Stowarzyszenia Sambor z Tczewa. Jest to już 9. edycja wydarzenia, kiedy to branża kolejowa pomaga wybranej organizacji w realizacji szczytnych celów. TRAKO to chyba jedyne targi, które posiadają tego typu akcję CSR-ową, mającą tak długą historię – dodała Dorota Daszkowska-Kosewska.

Fundacja Grupy PKP w sposób szczególny dziękuje wszystkim firmom, a także osobom indywidualnym, które hojnie wsparły uczestników konkursu plastycznego oraz wzięły udział w licytacji, jak również zakupie prac. Dzięki temu wsparciu mogliśmy przygotować wiele ciekawych nagród dla młodych laureatów, ale przede wszystkim otrzymaliśmy możliwość przekazania pomocy tym, którzy na nią czekają.

Fundacja Grupy PKP

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności