NaKolei.pl MediotekaDawniej na kolei Po 60. latach upamiętniono ofiary tragicznego wypadku w Wadowicach

Po 60. latach upamiętniono ofiary tragicznego wypadku w Wadowicach

Redakcja
Fot. Marcin Guzik

W Wadowicach upamiętniono tragedię, która miała miejsce na przejeździe kolejowym w styczniu 1961 roku. 60 lat temu autobus przewożący górników wjechał wprost pod nadjeżdżający pociąg. Zginęło 6 osób, a 13 zostało ciężko rannych.

11 stycznia 1961 roku, około godziny 4:40 nad ranem, podczas gęstej mgły i słabej widoczności, na niestrzeżonym przejeździe kolejowym przy ulicy Batorego w Wadowicach doszło do zderzenia  pociągu z autobusem przewożącego górników (najprawdopodobniej mieszkańców Zawadki i Jaroszowic)  jadących do pracy do KWK „Brzeszcze”.

Uderzenie parowozu ciągnącego wagony pociągu relacji Wadowice – Bielsko-Biała było potężne. Zginęło 6 osób a co najmniej 13 odniosło poważne obrażenia. Wypadek nastąpił z powodu zmęczenia i nieostrożności kierowcy autobusu. Po wypadku przejazd przekwalifikowano z kategorii D, na C (z sygnalizacją) i był to jeden z pierwszych tego typu przejazdów w rejonie Wadowic. Do tej pory ta tragedia, w przeciwieństwie do katastrofy kolejowej w Barwałdzie Średnim, nie miała należytego upamiętnienia.

Profesor Andrzej Nowakowski, miłośnik kolei i autor kilku unikatowych publikacji dotyczących regionalnego kolejnictwa a także Jaroszowic i długoletni mieszkaniec Wadowic, który obecnie mieszka w Rzeszowie od lat chciał, aby w miejscu katastrofy wmurować pamiątkową tablicę.

Wnioskuję, aby w porozumieniu z PKP PLK  (Zakładem Linii Kolejowych w Nowym Sączu), Zarządem KWK „Brzeszcze” SA i ewentualnymi spadkobiercami ofiar, sytuując w odpowiednim miejscu, obok przejazdu kolejowego, przynajmniej skromny głaz, zawierający tablicę ze stosowną inskrypcją – mówił w 2015 roku Andrzej Nowakowski.

Minęło 6 lat i w końcu ta katastrofa kolejowa została godnie upamiętniona. Kilka tygodni temu obok przejazdu i w pobliżu nowego przystanku kolejowego Wadowice Osiedle Podhalanin postawiono  głaz z tablicą z inskrypcją o treści „DLA UCZCZENIA PAMIĘCI OFIAR KATASTROFY Z 11.01.1961. BRAĆ GÓRNICZA, WŁADZE i SPOŁECZEŃSTWO ZIEMI WADOWICKIEJ”.

W piątek (3.09) o godzinie 10:00 odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia obelisku. Pojawili się na niej przedstawiciele władz gminy, samorządowcy, kolejarze oraz górnicy oraz inicjator upamiętnienia katastrofy profesor Andrzej Nowakowski, który przybliżył zgromadzonym okoliczności tej tragedii.

Źródło: WadowiceOnline.pl / Marcin Guzik

Fot. Marcin Guzik

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności