Dzisiaj mija 66. rocznica wydarzeń, która dzisiaj znamy jako Poznański Czerwiec 1956. Tego dnia robotnicy zakładów Cegielskiego rozpoczęli pierwszy w PRL strajk generalny.
W pamięć tamtych wydarzeń zaangażowali się przedstawiciele FPS H. Cegielski oraz MPK Poznań.
66 lat temu o godzinie 6 rano, zawyły syreny, które dały początek walki za wolność, chleb i Boga. Robotnicy naszej fabryki, wyszli na ulicę udając się w kierunku centrum miasta, gdzie po drodze dołączyli do nich pozostali demonstrujący – wspominają obecni pracownicy Cegielskiego.
W rocznicę wydarzeń Poznańskiego Czerwca 1956 również przedstawiciele MPK Poznań złożyli wiązanki kwiatów pod bramą dawnej zajezdni przy ulicy Gajowej oraz przy tablicy upamiętniającej Trzy Tramwajarki.
„28 czerwca 1956 Poznań stał się niemym świadkiem walki swoich mieszkańców o byt, wolność i własną tożsamość. Ignorowani, zmęczeni poznaniacy postanowili powiedzieć DOŚĆ i upomnieć się o swoje prawa. Ich „krzyk” był tak głośny, że dotarł za żelazną kurtynę, a oczy niemal całego świata zostały skierowane na Poznań. Rankiem, około godziny 6.30 na dźwięk syreny fabrycznej otwarto potężne bramy mieszczących się na poznańskiej Wildzie, Zakładów Przemysłu Metalowego im. Józefa Stalina (ZISPO). Nie godząc się na dalszy wyzysk, ponad 10 tysięcy robotników w milczeniu opuściło zakład pracy, by zamanifestować swoje niezadowolenie. Odpowiadając na wezwanie kolegów, do strajku przyłączyli się pracownicy innych poznańskich przedsiębiorstw, m.in.: Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego, Wiepofamy, Pometu i MPK Poznań” – o wydarzeniach Poznańskiego Czerwca 1956 można przeczytać na poświęconej im stronie internetowej.
Podczas dzisiejszych obchodów, przedstawiciele ówczesnej Fabryki Pojazdów Szynowych H. Cegielski złożyli kwiaty pod pomnikiem przy bramie głównej FPS.
Prezes Krzysztof Laskowski uczcił pamięć bohaterów krótkim przemówieniem. Nie zabrakło przedstawicieli władz państwowych i samorządowych oraz reprezentacji H. Cegielski – Poznań, Solidarności i innych Związków Zawodowych, Organizacji Kombatanckich, Harcerzy i Służb Mundurowych – informuje FPS.
Do najliczniejszej grupy manifestujących należeli pracownicy Cegielskiego (wtedy zakład pod im. Stalina), ZNTK oraz MPK. Niektórzy za udział w protestach zapłacili wysoką cenę. Aby uczcić ich odwagę i poświęcenie MPK Poznań co roku bierze udział w obchodach rocznic wydarzeń, a na pojazdach i budynkach wywiesza biało-czerwone flagi.