NaKolei.pl WiadomościInfrastruktura PKP S.A. kontynuuje program modernizacji dworców. Plan na 150 kolejnych

PKP S.A. kontynuuje program modernizacji dworców. Plan na 150 kolejnych

Redakcja
fot. PKP S.A.

Podczas II Kongresu Rozwoju Kolei Prezes PKP SA Krzysztof Mamiński poinformował, że program modernizacji dworców będzie kontynuowany. I zapowiedział, że plan obejmuje 150 kolejnych obiektów. Zapytaliśmy o szczegóły.

II etap programu wchodzi w fazę realizacji – powiedział portalowi nakolei.pl Krzysztof Mamiński. Jak się dowiedzieliśmy na 150 obiektach wykonane zostaną prace modernizacyjne lub zbudowane zostaną nowe obiekty w formule Innowacyjnych Dworców Systemowych. Tym samym PKP S.A. realizuje wcześniejsze zapowiedzi w tym zakresie.

 

Nie kończymy na 200 pięknych dworcach, które będą zmodernizowane i zbudowane w Polsce do 2023 roku – powiedział Mamiński. Rozpoczynamy etap przygotowania dokumentacji, co oznacza, że prace nad tym projektem już się rozpoczęły – dodał.

Szef PKP S.A. powiedział, że lista 150 lokalizacji nie jest jeszcze ostateczna i może ulegać zmianom. Prace będą realizowane tam, gdzie jest to niezbędne. A na listę trafiają wyselekcjonowane obiekty.

Standard znany z poprzednich inwestycji

Standard nowych i zmodernizowanych dworców nie będzie odbiegał od tego, który jest obecnie przez nas stosowany – powiedział Mamiński. Warto jednak podkreślić, że relatywnie więcej będzie dworców „systemowych”.

Inwestycje realizowane przez PKP S.A. mają na celu podniesienie obsługi podróżnych. Warto przypomnieć, że do 2023 roku zmodernizowanych lub wybudowanych od podstaw łącznie zostanie około 200 dworców kolejowych, w tym 40 Innowacyjnych Dworców Systemowych. PKP S.A. realizuje największy w historii program modernizacji polskich dworców. W Programie Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 znalazły się obiekty zarówno w dużych miastach, jak i w mniejszych miejscowościach. Należy zakładać, że podobnie będzie także w II etapie projektu.

O IDS-ach

Innowacyjne Dworce Systemowe to autorski projekt PKP S.A., mający na celu zastąpienie dużych, niefunkcjonalnych budynków – nowymi, parterowymi. W IDS-ach stosowane są liczne rozwiązania proekologiczne, takie jak m.in. panele fotowoltaiczne, odzysk wody deszczowej do spłukiwania toalet, oświetlenie LED i pompy ciepła.

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności