Infrastruktura

PKP PLK: Odstąpienie Astaldi od umów nieskuteczne

PKP PLK: Odstąpienie Astaldi od umów nieskuteczne fot. PKP PLK

Na specjalnie zwołanej konferencji prasowej przedstawiciele PKP PLK oraz Andrzej Bittel – wiceminister ds. kolei poinformowali, że Zamawiający tj. PKP PLK nie uznaje jednostronnego wypowiedzenia dwóch umów, od których Włosi zdecydowali się odstąpić pod koniec zeszłego miesiąca.

Chodzi o kontrakty, które Astaldi realizowało do tej pory na linii kolejowej nr 7 (odcinek Dęblin-Lublin) oraz na linii Poznań-Leszno (od granicy województwa dolnośląskiego do Leszna). W trakcie wczorajszej konferencji Arnold Bresch, członek zarządu PLK-i przekazał, że firma przestała w czerwcu płacić podwykonawcom, a zaległości wynoszą ok. 40 mln zł.

Według zarządcy infrastruktury Włosi w dalszym ciągu są zobowiązani do wykonywania umowy. Wiceminister Bittel poinformował, że firma dostała wezwanie do natychmiastowego wznowienia prac w odniesieniu do obu “porzuconych” projektów. Mają na to dwa dni.

PKP Polskie Linie Kolejowe w obecnej sytuacji priorytetowo traktują zapewnienie płatności dla podwykonawców Astaldi  na linii Lublin – Warszawa oraz linii Poznań – Leszno. Zespoły zamawiającego (PLK) weryfikują dokumenty, które pozwolą na jak najszybsze zaspokojenie nieuregulowanych przez Astaldi zobowiązań względem podwykonawców.

 

źródło: PKP PLK, PAP