NaKolei.pl WiadomościPrzewozy pasażerskie PKP Intercity testuje graficzną rezerwacje miejsc na składy wagonowe! W 2023 roku ma wejść w życie

PKP Intercity testuje graficzną rezerwacje miejsc na składy wagonowe! W 2023 roku ma wejść w życie

Redakcja
Mat. LinkedIn / Tomasz Gontarz

PKP Intercity prowadzi testy graficznej rezerwacji miejsc na pociągi obsługiwane przez składy wagonowe. Przewoźnik pilotażowo chce uruchomić nową funkcję w 2023 roku.

Od 2019 roku pasażerowie kupując bilety na pociągi obsługiwane przez elektryczny bądź spalinowe zespoły trakcyjne, mogą swobodnie wybrać miejsce przy wykorzystaniu schematu graficznego. O ile wprowadzenie tej opcji dla EZT-ów i SZT-ów było dość łatwą sprawą, bo ilość wagonów i rozkład miejsc nie ulega zmianie, o tyle w przypadku składów wagonowych to już większe wyzwanie, ponieważ przewoźnik dysponuje w swoim parku taborowym wieloma typami wagonów. Dodatkowo, klasyczne składy mogą być wzmacniane o dodatkowe wagony, może też zachodzić ich rotacja.

Nowością, którą chcemy wprowadzić w najbliższym czasie, na razie pilotażowo w jednej z kategorii pociągów, jest graficzna rezerwacja miejsc w wagonach. Obecnie takie udogodnienie jest dostępne tylko w elektrycznych i spalinowych zespołach trakcyjnych. Chcemy pójść dalej, by docelowo każdy pociąg w naszych barwach był objęty graficzną rezerwacją miejsc – mówił w maju 2022 roku dla 'NaKolei.pl’ Tomasz Gontarz, Członek Zarządu PKP Intercity.

Teraz Członek Zarządu poinformował, że obecnie trwają intensywne testy nowej opcji dla pasażerów. Docelowo pilotaż wystartuje już w 2023 roku.

Planujemy w 2023 roku pilotażowo umożliwić graficzny wybór miejsca także w pociągach składających się z lokomotywy i wagonów. Rozwiązanie intensywnie testujemy. A jak będzie wyglądać? Można zobaczyć poniżej: tutaj akurat wagon typu 159A – poinformował Tomasz Gontarz, Członek Zarządu PKP Intercity.

Podróż bez rezerwacji miejsc

Graficzna rezerwacja miejsc ma pojawić się we wszystkich kategoriach pociągów PKP Intercity. Mimo to, przewoźnik nie chce rezygnować z podróży bez miejscówek.

Oczywiście można postawić na model śródziemnomorski, gdzie przy zajętości 100 proc. miejsc siedzących sprzedaż jest zamykana. Rozumiemy, że ktoś musi pojechać danym pociągiem, więc może to zrobić również bez gwarancji miejsca. Zawsze jest to decyzja pasażera – mówił dla 'NaKolei.pl’ Tomasz Gontarz.

Mat. LinkedIn / Tomasz Gontarz

 

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności