NaKolei.pl WiadomościInfrastruktura Piotr Szewczyk: Zmiana napięcia sieci trakcyjnej na 25kV to szereg problemów

Piotr Szewczyk: Zmiana napięcia sieci trakcyjnej na 25kV to szereg problemów

Redakcja
binary comment

Zmiana napięcia sieciowego to szereg problemów zaczynających się między innymi z punktu widzenia kompetencji projektowych. My takich kompetencji w Polsce, póki co nie mamy – powiedział Piotr Szewczyk, Prezes APS Energia S.A. dla NaKolei.TV.

Gościem w studio NaKolei.TV był Piotr Szewczyk, Prezes Spółki APS Energia, producent systemów zasilania m.in. dla energetyki kolejowej, taboru kolejowego i tramwajowego, sektora energetycznego i energetyki atomowej, przemysłu naftowo-gazowego, wojska i innych branż.

 

Niekończący się dylemat – 3 kV czy 25 kV?

Piotr Szewczyk wypowiedział się w temacie często wracającym w wielu dyskusjach – prądu zmiennego. Dylemat czy pozostać przy obecnym 3 kV czy podjąć się zmodernizowania linii pod 25 kV opiera się na wielu płaszczyznach.

Niewątpliwie zmiana standardu napięcia sieciowego jest problematyczna, ponieważ Polski system pracuje na zupełnie innym napięciu. Jest to związane z wieloma problemami na różnych poziomach. Za równo na poziomie zasilania taboru, zasilania energetyki trakcyjnej, zasilania podstacji. Jest to szereg problemów zaczynających się między innymi z punktu widzenia kompetencji projektowych. My takich kompetencji w Polsce, póki co nie mamy – powiedział Piotr Szewczyk, Prezes APS Energia.

Pomimo braku kompetencji projektowych, Piotr Szewczyk uważa, że mocną stroną Polski są możliwości, jakie stwarza potencjał intelektualny polskich uczelni oraz firm.

Z wielkim optymizmem patrzę na potencjał intelektualny polskich uczelni i firm, które są jednymi z najlepszych w Europie, co najmniej w Europie. Mówię tu o producentach taboru kolejowego, mam tu oczywiście na myśli Pesę, FPS Cegielski, Newag i inne spółki – zaznaczył Piotr Szewczyk.

Zainteresowanie zagranicznych producentów taboru

Na pytanie o obawy dotyczące wpływu zmiany standardu napięcia sieciowego na kumulację producentów taboru zza granicy przy przetargach na polskim rynku Prezes APS Energia odpowiedział:

Nie wyobrażam sobie, aby nie tylko polski regulator, ale Skarb Państwa jako inwestor nie rozpatrywał w tych projektach polskich firm, które będą stanowiły trzon zarówno serwisowania tych urządzeń, ciągłości dostaw, stabilności dostaw. Przynajmniej w bardzo istotnej, jeśli nie większej części w porównaniu z globalną wartością tych dostaw w ramach tego projektu. […] Ten projekt jest tak duży, że wydaje mi się, że starczy miejsca dla wszystkich. Uważam, że polskie firmy zdobędą ogromne kompetencje i doświadczenie.

Więcej o dylemacie prądu zmiennego, wykorzystaniu wodoru w praktyce oraz perspektywach rozwoju Spółki APS Energia nie tylko w Polsce, ale również zagranicznym w wywiadzie dla NaKolei.TV z Piotrem Szewczykiem, Prezesem APS Energia S.A.: 

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności