Tabor
Partnerzy działu
partner-dzialu-logo-pesa

Pierwszy polski pociąg hybrydowy dopuszczony do eksploatacji! UTK wydał zezwolenie

Pierwszy polski pociąg hybrydowy dopuszczony do eksploatacji! UTK wydał zezwolenie Fot. Newag

NEWAG poinformował o dopuszczeniu do eksploatacji swojego nowego pojazdu – hybrydowego Impulsa, którego prezentacja miała miejsce rok temu na XIII targach TRAKO.

W dniu dzisiejszym Urząd Transportu Kolejowego wydał zezwolenie na dopuszczenie do ruchu pojazdów typu 36WEh oraz wariantu 36WEhd. Są to pierwsze, produkowane w Polsce hybrydowe pociągi. NEWAG zaprezentował je po raz pierwszy na targach kolejowych TRAKO w Gdańsku, we wrześniu 2019 roku.

Pojazdy dwunapędowe szybko zyskały popularność. Województwo zachodniopomorskie jako pierwszy rejon w Polsce będzie w posiadaniu hybrydowych pociągów. Jak informuje Newag – pierwsze dwa pojazdy znajdują się już na etapie produkcyjnym, a dostawa ich ma nastąpić jeszcze w tym roku.

W ostatnim czasie Koleje Dolnośląskie podpisały umowę z Newagiem na zakup 6 hybryd – więcej informacji w artykule na portalu NaKolei.pl. Natomiast w październiku br. również województwo wielkopolskie zainteresowało się takim typem pojazdów, składając wnioski o dofinansowanie na zakupu nawet kilkunastu elektrycznych zespołów trakcyjnych, hybryd, w tym również pociągów wodorowych – byłyby to pierwsze pociągi napędzane ogniwem wodorowym w Polsce.

Zobacz również: Wielkopolska zainteresowana kupnem pociągów wodorowych i hybrydowych

tekst alternatywny