Przewozy pasażerskie Tabor
Partnerzy działu

Newag dostarczy 6 hybryd dla Kolei Dolnośląskich. Umowa podpisana [WIZUALIZACJA]

Newag dostarczy 6 hybryd dla Kolei Dolnośląskich. Umowa podpisana [WIZUALIZACJA] Fot. NaKolei.pl

Koleje Dolnośląskie podpisały umowę z Newagiem na dostawę 6 hybrydowych Impulsów. To druga umowa na takie pojazdy w Polsce.

W dniu dzisiejszym miało miejsce podpisanie umowy między NEWAG SA a Kolejami Dolnośląskimi SA na zakup nowoczesnych pojazdów Hybrydowych. Dolny Śląsk jako drugie województwo w Polsce zdecydowało się na zakup innowacyjnych pojazdów typu 36WEh.

Wraz z zawarciem umowy zamawiający wyraził chęć skorzystania z prawa opcji zamawiając cztery dodatkowe Hybrydy, co oznacza, że na Dolny Śląsk wyjedzie łącznie sześć pojazdów, na co składają się dwa zespoły trakcyjne w zakresie podstawowym oraz dodatkowe cztery w ramach wykorzystanej opcji.  Zamawiający w dalszym ciągu może skorzystać z prawa opcji zamówienia pozostałych dwóch pojazdów.

Gratuluję Województwu Dolnośląskiemu zakupu nowoczesnych pojazdów Hybrydowych. Ta decyzja pokazuje, że Koleje Dolnośląskie nie schodzą z raz obranej ścieżki i dbają, aby ich flota zawsze składała się z najnowocześniejszych technologicznie pociągów dostępnych na rynku. Nasze hybrydy to konstrukcja, która jest efektem nowatorskiego podejścia NEWAGu do poszukiwanej przez przewoźników optymalizacji oferty, wyjściem naprzeciw oczekiwaniom w zakresie ekonomiki eksploatacji i ekologii taboru kolejowego. Pozwalają na to zamontowane w nich silniki elektryczne i spalinowe, dzięki, którym nasze pociągi będą mogły obsługiwać każdy rodzaj tras. Zbudują na pewno przewagę konkurencyjną KD a podróżni jeszcze chętniej będą wybierać właśnie tego przewoźnika. Rodzina NEWAG w KD to obecnie 27 elektrycznych Impulsów. Niebawem dołączy do nich 6 hybrydowych opartych na znakomitym projekcie Impuls II  i jestem przekonany, że będą one wykorzystywane przez wiele lat ze względu na swoją wysoką niezawodność, z której jako Spółka jesteśmy znani  – powiedział Zbigniew Konieczek Prezes NEWAG S.A.

Nowatorski hybrydowy zespół trakcyjny IMPULS 2 typu 36WEh jest pierwszym polskim pojazdem szynowym, który oprócz silników elektrycznych posiada też silniki spalinowe, które pozwalają na przejazd po odcinkach pozbawionych sieci trakcyjnej. Zastosowanie innowacyjnej technologii w Impulsie sprawia, że funkcjonalność i zakres zastosowania pojazdu przez przewoźników diametralnie wzrasta, a ponadto komfort jazdy pasażerów radykalnie się podnosi.

W lutym zapowiadaliśmy zakup nowych pojazdów dla Kolei Dolnośląskich. Dziś z satysfakcją muszę podkreślić, że plany te realizujemy. Pod koniec września podpisaliśmy umowę na zakup pięcioczłonowych Elfów z Pesy Bydgoszcz. One pojawią się na naszych torach w ciągu dwóch lat. Dziś kolejna umowa z firmą Newag, dzięki której na Dolny Śląsk trafi 6 nowoczesnych i ekologicznych pociągów hybrydowych  – powiedział Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Wartość umowy na dostawy sześciu pojazdów wynosi 137,4 mln zł netto, natomiast po zamówieniu dwóch kolejnych pojazdów wartość umowy wzrośnie do 183,3 mln zł netto.

Dzięki tej współpracy pomiędzy Trzebnicą a Wrocławiem oraz dalej na obecnie odbudowywanej linii 285 z Wrocławia przez Sobótkę do Świdnicy pojadą nowoczesne hybrydowe pociągi – powiedział Grzegorz Macko, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.

W przyszłości hybrydowe pociągi mają obsługiwać regionalne, dolnośląskie połączenia.

Firma Newag jest dobrze rozpoznana w Kolejach Dolnośląskich. Koleje Dolnośląskie posiadają 27 pojazdów firmy Newag – Impulsy. Dobrze sprawują się w eksploatacji. Mamy nadzieję, że te 6 nowych hybrydowych Impulsów również dobrze zapiszą się w historii transportu kolejowego na Dolnym Śląsku – powiedział Tymoteusz Myrda, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

Doszliśmy do wniosku, że kupowanie w 3 dekadzie XXI wiek trójczłonowych pojazdów tylko spalinowych jest zwykłym archaizmem – stwierdził Patryk Wild, Radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.

Mat. Newag
Mat. Newag
Mat. Newag
Mat. Newag