NaKolei.pl WiadomościKDP Pesa Bydgoszcz pokazała swoją koncepcję pociągów KDP na 250 km/h [WIZUALIZACJE]

Pesa Bydgoszcz pokazała swoją koncepcję pociągów KDP na 250 km/h [WIZUALIZACJE]

Adrian Izydorek
Koncepcja pociągów high speed Pesy. Mat. Pesa Bydgoszcz

Pesa Bydgoszcz chce rozszerzyć swoją ofertę o pociągi KDP na 250+ km/h. Producent co jakiś czas zdradza szczegóły z prac przy projekcie. Tym razem Pesa pokazała koncepcję pociągów, roboczo nazwanych „Premium”.

W ramach projektu CPK, w Polsce ma powstać sieć połączeń kolei dużych prędkości. Oprócz budowy infrastruktury, potrzebny będzie nowy tabor, czyli pociągi KDP, które rozpędzą się do co najmniej 250 km/h. Pesa Bydgoszcz od dłuższego czasu w tym projekcie widzi szansę dla siebie, a w zasadzie szansę na stworzenie polskiego pociągu KDP.

Już w 2019 roku, podczas targów Trako w Gdańsku, ówczesny Prezes Pesy, Krzysztof Sędzikowski stwierdził, że bydgoski producent jest w stanie zbudować własny pociąg KDP, ale żeby to zrobić potrzebuje czasu. Istnieje również opcja stworzenia konsorcjum.

Jeśli chcielibyśmy samodzielnie zbudować pojazd klasy high speed np. dla CPK będziemy potrzebować czasu, jeśli taki pojazd musielibyśmy dostarczać szybko to konieczna będzie współpraca z partnerem, który ma większe doświadczenie. Nie wykluczamy więc opcji powołania  konsorcjum w tej sprawie – mówił Krzysztof Sędzikowski na Trako w 2019 roku.

W kolejnych latach Pesa zdradzała na jakim etapie obecnie się znajduje. W czerwcu 2021 roku, Prezes Pesy Bydgoszcz Krzysztof Zdziarski, podczas Kongresu Rozwoju Transportu poinformował, że trwają testy układów biegowych przy prędkości powyżej 300 km/h. 

Nasze układy biegowe przechodzą pomyślne próby w tej chwili na powyżej  300 km/h. Są to próby na symulatorach, ale już jesteśmy gotowi to wdrażać do produkcji – powiedział podczas Kongresu Rozwoju Transportu Krzysztof Zdziarski, Prezes Zarządu Pesa Bydgoszcz.

Następnie, na początku 2022 roku ruszył temat dot. taboru pod inwestycje CPK. W marcu br. poznaliśmy podmioty, które zainteresowały się konsultacjami. Polscy producenci (Newag i Pesa) znaleźli się na liście obok takich gigantów jak Siemens Mobility, CRRC, Alstom, Talgo – więcej informacji.

W kwietniu 2022 roku Prezes Zdziarski poinformował, że już za niedługo powstanie pierwszy zestaw wózków na 300 km/h, który mógłby przejść fizyczne testy. Dotychczas układ przeszedł szereg symulacji zdarzeniowych.

Dopracowujemy dokumentację wykonawczą. Za chwilę będzie powstawał pierwszy zestaw wózków do testów – mówił w kwietniu Krzysztof Zdziarski, Prezes Zarządu Pesa Bydgoszcz.

Teraz, we wrześniu na targach InnoTrans w Berlinie, Pesa Bydgoszcz pokazała pierwsze wizualizacje swojej jednostki KDP. Jak zaznacza Maciej Grześkowiak Dyrektor ds. Projektów Strategicznych i Komunikacji w Pesie, przedstawione wizualizacje to kierunek, w którym zespół pracowników bydgoskiego producenta kieruje się tworząc ostateczny projekt pociągu.

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności