NaKolei.pl WiadomościPrzewozy towarowe Opóźni się dostawa lokomotyw dla PKP CARGO

Opóźni się dostawa lokomotyw dla PKP CARGO

Redakcja
Fot. Newag

W dniu 13 września 2021 r. PKP CARGO podpisało z Konsorcjum firm Newag i Newag Lease aneks do umowy dotyczącej dostawy 31 lokomotyw elektrycznych. Jego przedmiotem jest zmiana terminu realizacji dostaw lokomotyw z roku 2022 na rok 2023.

W aneksie do umowy strony postanowiły, że dostawa 12 lokomotyw planowana na rok 2021 zostanie przeniesiona na rok 2022, a w roku 2023 zostanie wykonana dostawa ostatnich 12 lokomotyw. Strony podały, że szczegółowy harmonogram dostaw poszczególnych lokomotyw zostanie wspólnie uzgodniony.

Dotychczas na podstawie umowy dostarczono 7 lokomotyw. To elektrowozy wyposażone w spalinowy moduł dojazdowy. Zmiana terminów dostaw dotyczy zatem 24 nowych lokomotyw dwunapięciowych, wyposażonych w systemy zasilania 3 kV DC i 25 kV 50 Hz AC.

Przypomnijmy, że w ramach umowy Konsorcjum zobowiązało się do dostawy oprogramowania oraz licencji niezbędnych do obsługi lokomotyw oraz dostawy zestawu fabrycznie nowych części zamiennych i podzespołów wchodzących w skład tzw. zestawu antyawaryjnego. Konsorcjum przeszkoli oraz przeprowadzi autoryzację personelu PKP CARGO w zakresie utrzymania i eksploatacji lokomotyw.

Jak podano w komunikacie zawarcie aneksu wynika głównie z trudności w procesie homologacyjnym lokomotyw wywołanych pandemią wirusa Sars-CoV-2. Pozostałe warunki umowy nie ulegają zmianie.

Zakup nowych lokomotyw sześcioosiowych w przedstawionej konfiguracji jest istotnym elementem realizacji jednego z najważniejszych celów strategicznych Grupy PKP CARGO w zakresie efektywności operacyjnej, jakim jest modernizacja i optymalizacja zasobów taborowych i procesów utrzymaniowych.

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności