Tabor
Partnerzy działu
partner-dzialu-logo-pesa

Najstarsza lokomotywa PKP Intercity obchodzi dzisiaj swoje 60 “urodziny”

Najstarsza lokomotywa PKP Intercity obchodzi dzisiaj swoje 60 “urodziny” Fot. NaKolei.pl

Najstarsza lokomotywa znajdująca się w parku taborowym PKP Intercity obchodzi dzisiaj swoje 60-lecie. Chodzi o EP05-23, która swoją karierę dla ówczesnego PKP rozpoczęła 15 kwietnia 1961 roku.

Dzisiaj swoje “kolejowe urodziny” obchodzi EP05 o numerach 23. Jest to jednostka, która z zakładów Skody w Pilznie wyjechała w 1961 roku, by w tym samym roku rozpocząć eksploatację dla ówczesnych Polskich Kolei Państwowych. Elektrowóz początkowo oznaczony EU05-22 został przydzielony do elektrowozowni Warszawa Odolany. W 1973 roku elektrowóz przeszedł modernizację otrzymując tym samym nowe oznaczenie – EP05-23. Pasażerów “piątka” woziła do 2008 roku, by następnie zostać wyłączona z eksploatacji i w tym czasie niszczeć stojąc na bocznicy.

W 2017 roku lokomotywa przeszła remont w zakładach PKP Intercity Remtrak. Przez cały okres swojej służby lokomotywa przebyła blisko 7 mln kilometrów.

W chwili obecnej lokomotywa stanowi czynny eksponat spółki PKP Intercity, od czasu do czasu pojawiając się w obsłudze planowych pociągów, a także prowadząc pociągi retro – poinformował Ilostan Pojazdów Trakcyjnych.

Zobacz również: Sympatycy Kolei z Wrocławia zbierają pieniądze na naprawę historycznego EP05-22 [ZDJĘCIA]Kongres590