Przewozy pasażerskie
Partnerzy działu

Na Pol’and’Rock na ostatnią chwilę nie pojedziesz Kolejami Mazowieckimi [Aktualizacja]

Na Pol’and’Rock na ostatnią chwilę nie pojedziesz Kolejami Mazowieckimi [Aktualizacja] fot. Nakolei.pl

Ostatni uczestnicy  festiwalu Pol’And’Rock planują właśnie przejazd na imprezę. O ile zakupu biletów u Polregio, PKP InterCity czy Kolei Wielkopolskich można dokonać jeszcze dziś, to planując podróż z Warszawy na ostatnią chwilę nie wybieraj połączenia Kolei Mazowieckich. I tak ci się to nie uda.

Sprzedaż biletów zamknięta została już wczoraj. Poza tym spółka prowadzi sprzedaż wyłącznie biletów w obie strony – nie można więc pojechać pociągiem KM, a wrócić innym przewoźnikiem.

Koleje Mazowieckie oferują najdroższe bilety spośród wszystkich przewoźników – 199 zł za przejazd. Dla porównania, bilet w obie strony na pociąg POLREGIO tej samej relacji kosztuje 110 złotych, a na nocny pociąg PKP InterCity kategorii TLK w obie strony – 142 zł. Przewoźnik nie przyciąga pasażerów do siebie cenami, tym bardziej, że jadący na festiwal to w dużej mierze młodzież, nieposiadająca stałych zarobków.

KM połączenie do Kostrzyna obsługiwać zamierza klimatyzowanymi wagonami piętrowymi. Jest to nowoczesny tabor, wykorzystywany na połączeniach przyspieszonych w województwie mazowieckim, a więc jeżeli dojdzie do zniszczeń (co w jeżdżących jak dotąd na festiwal pociągach Przewozów Regionalnych zdarzało się często), to osoby dojeżdżające na co dzień do pracy nie będą mogły skorzystać z komfortowego składu na czas jego naprawy. Można też przypuszczać, że część wygórowanej ceny biletów to koszt przewidywanych prac przywracających „piętrusy” do użytku.

Pociąg KM z Warszawy może więc zabrać najwyżej 1 000 osób, co w perspektywie stolicy jest tylko częścią zapotrzebowania. Warto też dodać, że kontrola biletów przeprowadzana będzie przed pociągiem, co prawdopodobnie znacznie opóźni odjazd. Chyba, że w składzie będzie obecnych aż 16 konduktorów, a każdy z podróżnych będzie posiadał przy sobie bilet w dobrym stanie. Dla porównania POLREGIO na ubiegłoroczny festiwal przewiozło 46 tysięcy osób, a w tym roku  przygotowało w swoich pociągach komercyjnych 14 tysięcy miejsc, a łącznie z połączeniami kursowymi na tej trasie będzie to 60 tysięcy miejsc.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku w szczytowym momencie festiwalu uczestniczyło aż 140 tysięcy osób z całej Polski.

Na stronie internetowej Kolei Mazowieckich widnieje zdanie, że w przypadku dużego zainteresowania podróżnych, uruchomiony zostanie dodatkowy pociąg. Dziś (2 dni przed festiwalem) nic o takim pociągu nie wiadomo. A więc może zainteresowanie podróżnych swoją ofertą się nie udało?

AKTUALIZACJA: Z informacji, do których dotarła nasza redakcja wynika, że w ostatnim dniu sprzedaży dostępnych było jeszcze ponad 600 miejsc, a więc skład piętrowy nie był wypełniony nawet do połowy.Kongres590