Kolej jest dla ludzi Tabor Wydarzenia

Miłośnicy zabytkowych pociągów spotkali się na Parowozjadzie [Fotorelacja]

Miłośnicy zabytkowych pociągów spotkali się na Parowozjadzie [Fotorelacja]

Parowozjada w Chabówce to największe święto miłośników zabytkowej kolei. 20 i 21 lipca w Skansenie Taboru Kolejowego odbyło się mnóstwo pokazów i konkursów związanych z parowozami i pociągami, których nie można już spotkać w regularnym ruchu.

 

 

 

 

 

 

 

Na Parowozjadę dojechać można było pociągiem retro, w którym frekwencja zdecydowanie dopisała.

Impreza rozpoczęła się o godzinie 13, od powitania oraz przecięcia wstęgi przez przedstawicieli organizatorów.

Następnie w paradzie zaprezentowały się lokomotywy parowe ze skansenów i muzeów w całej Polsce. Wiele z zaprezentowanych parowozów jeździło w trakcie regularnej służby przez Chabówkę, prowadząc pociągi do Zakopanego – “stolicy Tatr”.

Zaprezentowane lokomotywy przejechały wielokrotnie przed tłumem widzów, po czym zostały spięte w jeden pociąg, który pokazał się z dużą prędkością na torze głównym skansenu.

Następnym punktem programu był pokaz całych składów pociągów, jeżdżących w czasach parowozów. Pomimo deszczowej pogody, zgromadzeni na peronie skansenu ujrzeć mogli składy towarowe, osobowe, pospieszne, a nawet wagony do przewozu żywych zwierząt. Największym zainteresowaniem cieszył się jednak wagon-chłodnia do przewozu piwa. Na wagonie-platformie do przewozu samochodów zaprezentowano również produkowane kilkadziesiąt lat temu w Polsce auta

Imprezie towarzyszyły występy na scenie, konkursy dla najmłodszych, a cały teren skansenu był dostępny dla zwiedzających. Na jego terenie zakupić można było związane z parowozami pamiątki oraz kolekcjonerskie lokomotywy i wagony do zabawkowych kolejek elektrycznych, a w jednym z wagonów prezentowana była czeska makieta stacji kolejowej z wiernie odwzorowanymi pojazdami.

Pierwszy dzień parowozjady zakończył pokaz fajerwerków i laserów w otoczeniu parujących lokomotyw.

Drugiego dnia natomiast zaprezentowano obrządzanie pociągów, a także odbyła się rywalizacja maszynistów.

Organizatorem Parowozjady jest PKP Cargo – największy w Polsce przewoźnik towarowy oraz mecenas zabytków techniki kolejnictwa, opiekun Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce. Parowozjada odbywa się od 2005 roku i jest punktem kulminacyjnym akcji “Lato z parowozami”, podczas której w każdy weekend można przejechać się zabytkowym pociągiem z Chabówki do Kasiny Wielkiej oraz poznać historię polskiej kolei.