Tabor
Partnerzy działu
partner-dzialu-logo-pesa

Małopolska sprzedaje dwa EN81

Małopolska sprzedaje dwa EN81 Fot. Wiki Commons

Województwo Małopolskie wystawiło na sprzedaż dwa składy serii EN81. Obie jednostki są wyłączone z eksploatacji, ale – jak na pojazdy kolejowe – stosunkowo młode, bo wyprodukowane w 2005 r. przez bydgoską PESĘ.

Sprzedający informuje, że pojazdy zostały wyłączone z eksploatacji w 2013 r. i nie posiadają aktualnego świadectwa sprawności technicznej pojazdu kolejowego. Uzyskanie dopuszczenia do ruchu kolejowego możliwe będzie po przeprowadzeniu przeglądu poziomu P5. Pojazdy w stanie nieczynnym znajdują się na terenie zaplecza technicznego spółki POLREGIO w Suchej Beskidzkiej.

Dalej sprzedający podaje informacje o stanie technicznym pojazdów. Stwierdzono następujące usterki, wynikające z długotrwałego wyłączania z eksploatacji.

W autobusie szynowym EN81-001 to: pęknięta szyba czołowa w przedniej górnej części kabiny maszynisty na długości około 700 mm, przemoczona i uszkodzona podłoga w środkowej części pojazdu, niesprawne akumulatory, zabrudzone siedzenia pasażerów (w tym na kilku siedzeniach znajdują się ubytki materiału obiciowego – przetarcia), możliwa dekompletacja podzespołów układów sterowania, instalacji elektrycznych, sygnalizacji i innych, skorodowane grzejniki boczne w części środkowej, skorodowane na zewnątrz pudło (nadwozie) z wykwitami korozyjnymi oraz ubytkami blach.

W autobusie szynowym EN81-002 natomiast to: niesprawne akumulatory, zabrudzone siedzenia pasażerów (w tym na kilku siedzeniach znajdują się ubytki materiału obiciowego – przetarcia), zdekompletowane wyposażenie przedziału WC, brak kilku kloszy w lampach sufitowych, możliwa dekompletacja podzespołów układów sterowania, instalacji elektrycznych, sygnalizacyjnych i innych oraz skorodowane na zewnątrz pudło (nadwozie) z wykwitami korozyjnymi oraz ubytkami blach.

Łączna cena wywoławcza za sprzedaż dwóch sztuk pojazdów to 192.000,00 zł. netto. Oferty na ich zakup można składać do 29 października 2020 r.

Przypominamy krótką charakterystykę pojazdów. Ich pudło (nadwozie) oparte jest na dwóch dwuosiowych wózkach z czego jeden jest toczny, a drugi napędowy. Pojazdy posiadają obniżoną podłogę na jej części powierzchni oraz specjalnie wysuwane stopnie przy drzwiach, ułatwiające wejście osobom niepełnosprawnym. Wyposażone są w dwie pary drzwi wejściowych, odskokowo-przesuwnych o prześwicie 1 300 mm. W środkowej części składu zamontowana jest obudowana toaleta z obiegiem zamkniętym przystosowana dla osób niepełnosprawnych. Przedział pasażerów jest klimatyzowany. Po obu stronach pojazdu znajdują się identyczne kabiny maszynisty oddzielone od przedziału dla pasażerów, zamykane przeszklonymi drzwiami. Maksymalna liczba pasażerów to 60.

Obecnie w ruchu pozostają dwa świętokrzyskie składy EN81, oznaczone numerami 003 i 004. Łącznie PESA wyprodukowała 8 jednostek tej serii. Dwa – te wystawione na sprzedaż – są własnością Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego. Pozostałe wróciły do producenta i obecnie nie mają zatrudnienia.

Dla zainteresowanych podajemy, że aktualny stan wystawionych na sprzedaż pojazdów możliwy jest do weryfikacji w trakcie oględzin, w dniach roboczych (od poniedziałku do piątku) w godzinach 9:00 – 14:00 na terenie zaplecza technicznego spółki POLREGIO w Suchej Beskidzkiej, po uprzednim telefonicznym uzgodnieniu terminu, pod nr telefonu 693-084-091.