Po raz kolejny 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W tym roku do obchodów włączyła się również Grupa PKP, która przy współpracy z IPN zorganizowała wystawę poświęconą Żołnierzom Wyklętym. W otwarciu ekspozycji udział wzięli major Zbigniew Matysiak ps. Kowboj oraz skazany na śmierć przez komunistyczny rząd w 1949 roku major Sikorski ps. Bocian.
Przy okazji otwarcia wystawy major Sikorski opowiedział o swoich wspomnieniach dotyczących zatrzymania go w więzieniu UB. W otwarciu wystawy wzięli udział m.in. wiceminister Andrzej Bittel, członek zarządu PKP S.A. Andrzej Olszewski, prezes IPN Jarosław Szarek, a także major Matysiak i major Sikorski.
Sama wystawa „Czas Niezłomnych” poświęcona jest przybliżeniu historii Żołnierzy Niezłomnych, przepełniona archiwalnymi zdjęciami z tego trudnego okresu prześladowania Polaków walczących o wolność. To także współczesne zdjęcia przedstawiające wykopaliska na „łączce”. Prezentuje ona najważniejsze postaci i wydarzenia z historii polskiego podziemia niepodległościowego po 1944 roku.
W ramach akcji na dworcach w całej Polsce na nośnikach będących w zasobach PKP S.A. zostaną umieszczone wizerunki Witolda Pileckiego i Danuty Siedzikówny „Inki”. W budynkach znajdą się także plakaty z kodem QR prowadzącym do strony edukacyjnej Instytutu Pamięci Narodowej. W ten sposób Grupa PKP i IPN chcą zachęcić pasażerów, by w trakcie podróży pociągiem zapoznali się z historią Żołnierzy Niezłomnych.
Rozpowszechniane będą także broszury przygotowane przez Instytut Pamięci Narodowej. Wystawa dla odwiedzających dworzec dostępna będzie do połowy marca br.
– Żołnierze Wyklęci zostali niegdyś brutalnie usunięci z historii Polski. Dzisiaj upominamy się o ich
pamięć. Cały czas mamy dużo do zrobienia w kwestii edukowania o ich historii, o potwornych
zbrodniach jakie komuniści dokonali na podziemiu antykomunistycznym i na całym polskim
narodzie. Cieszę się, że spółki kolejowe, w których zasobach są chociażby przestrzenie dworcowe
się w tą wielką, edukacyjną misję włączają. W ten sposób spłacamy dług bohaterom i oddajemy
należne im w historii miejsce – mówił wiceminister infrastruktury, Andrzej Bittel.
Otwarciu wystawy towarzyszyli nie tylko prezesi, ale i świadkowie historii
Podczas otwarcia wystawy na antresoli Dworca Centralnego mogliśmy posłuchać krótkiej historii przetrzymywanego w mokotowskim więzieniu majora Sikorskiego ps. „Bocian”. Major Sikorski pochodzi z rodziny kolejarskiej, a podczas powstania Warszawskiego pełnił rolę sanitariusza w Armii Krajowej. Po wojnie został skazany na śmierć za udział w działaniach podziemia niepodległościowego. Dzisiaj jest żywym świadkiem historii, który chętnie edukuje młodzież i osoby chcące usłyszeć o potwornościach jakie komuniści zsyłali na polaków, żyjących prawem wilka.
Notatka biograficzna o majorze:
W czasie służby w wojsku związał się z Wolnością i Niezawisłością i PKB Start. Z tego powodu został aresztowany 28 lipca 1948 roku i oskarżony o szpiegostwo i rozpracowywanie Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego oraz o wskazywanie sowieckich oficerów w LWP. Po aresztowaniu osadzony w piwnicy budynku na rogu Oczki i Chałubińskiego w Warszawie, następnie przeniesiony do więzienia UB na ulicę Koszykową (tam w celi był osadzony wraz z nim gen. Antoni Heda), a później na Pawilon 10 więzienia mokotowskiego.
Tam od sierpnia do grudnia 1948 roku był torturowany, m.in. przez kapitana Jerzego Kędziorę, w celu wymuszenia na nim podpisania fałszywych, obciążających go zeznań. 22 stycznia 1949 odbył się proces kiblowy, któremu przewodniczył sędzia Roman Różański. Głównym zarzutem w procesie było szpiegostwo, za co Wacław Sikorski został skazany na karę śmierci. 28 kwietnia 1949 w wyniku ułaskawienia przez Bolesława Bieruta wyrok zamieniono na dożywocie (w celi śmierci przebywał trzy miesiące i jeden tydzień). (źródło: Wikipedia)
Żołnierze Wyklęci walką i oddaniem dla idei wolnej Ojczyzny pokazywali swoje przywiązanie do
Polski Niepodległej, zrodzonej w 1918 r. Dziś oddajemy im cześć i staramy się upamiętnić ich
bohaterskie zmagania. Cieszymy się, że przy tej okazji nawiązaliśmy współpracę z Polskimi
Kolejami Państwowymi, dzięki którym o niezłomnych uczestnikach powojennego podziemia
antykomunistycznego dowie się wielu naszych rodaków – mówił prezes Instytutu Pamięci
Narodowej, Jarosław Szarek.
Akcja jest efektem współpracy spółek Grupy PKP, Fundacji Grupy PKP i Instytutu Pamięci Narodowej.
Polskie Koleje Państwowe aktywnie włączają się w tegoroczne obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. PKP S.A. jest oficjalnym partnerem programu Niepodległa. (Wszelkie zdjęcia do tekstu: NaKolei.pl).