Kolej na świecie Przewozy pasażerskie

Koleje Czeskie z nowymi połączeniami do Polski od 13 grudnia

Koleje Czeskie z nowymi połączeniami do Polski od 13 grudnia Fot. Wiki Commons CC by-sa 3.0

Od 13 grudnia Koleje Czeskie wprowadzają nowy rozkład jazdy. W przewozach krajowych zostaną wprowadzone jedynie drobne korekty. Natomiast przewoźnik wzbogaci swoją ofertę o kolejne połączenia do Polski.

Ceske drahy w nowym rozkładzie jazdy, który zacznie obowiązywać od 13 grudnia 2020 r., wprowadzają nowości w połączeniach transgranicznych do Polski. Od 13 grudnia zacznie kursować bezpośrednie połączenie z  Bogumina do Lublina, natomiast pociąg EC Cracovia Praga – Kraków pojedzie dalej do Przemyśla, gdzie będzie skomunikowane z Kolejami Ukraińskimi.

W nowym rozkładzie jazdy obsługujemy średnio około 6900 pociągów dziennie. W transporcie dalekobieżnym będzie prawie 500 połączeń, które codziennie pokonują około 106 000 kilometrów.  W tej statystyce bierzemy pod uwagę tzw. pełny rozkład jazdy, czyli wszystkie połączenia, które będą kursować po zwolnieniu wszystkich ograniczeń związanych z epidemią COVID-19 – mówi Jiří Ješeta, Członek Zarządu i zastępca Dyrektora Generalnego Kolei Czeskich i dodaje: – Z uwagi na to, że nadal obowiązują pewne ograniczenia przeciwko rozprzestrzenianiu się koronawirusa, w drugiej połowie grudnia część połączeń na wybranych trasach krajowych zostanie ograniczona. Podobnie jak w poprzednich tygodniach będziemy stale dopracowywać szczegóły wznawiania operacji w zależności od rozwoju sytuacji.

Od 13 grudnia 2020 roku zaczną obowiązywać następujące zmiany:

  • Zostanie wprowadzone nowe bezpośrednie połączenie między czeskim miastem Bogumin a Lublinem . W kierunku do Polski pociąg R 311 Roztocze będzie kursował codziennie  z Bogumina o godz. 4:18 do do Lublina (12:44). Natomiast z Lublina odjedzie o 15:34, a dotrze do Bogumina o 23:58.
  • Obecnie jeżdżące pociągi EC 114/115 Cracovia między Pragą a Krakowem pojadą w wydłużonej relacji do Przemyśla. Do stacji w Przemyślu dojadą o godzinie 21:13, natomiast w drogę powrotną wyruszą kolejnego dnia o godzinie 7:00 rano.
  • Czas podróży pociągiem miedzy Boguminem a Krakowem będzie krótszy nawet o godzinę, ma to związek m.in. z zakończeniem inwestycji przez PKP PLK S.A. na trasie Kraków – Katowice.