Kolej jest dla ludzi Kolej na świecie Przewozy pasażerskie

Kobieta wbiegła pod rozpędzony pociąg. Świadkowie nie udzielili jej pomocy – czeska policja udostępniła nagranie [film w artykule]

Kobieta wbiegła pod rozpędzony pociąg. Świadkowie nie udzielili jej pomocy – czeska policja udostępniła nagranie [film w artykule] fot. czeska policja

W marcu 2019 roku kobieta wbiegła pod rozpędzony do 160 km/h pociąg. Świadkowie zdarzenia nie udzielili pomocy potrąconej kobiecie, omijali ją. Policja 4 czerwca opublikowała nagranie z wydarzenia. Na filmie możemy zobaczyć bierność świadków.

Do wypadku doszło na stacji kolejowej Šakvice w Czechach. Poszkodowana to 44 letnia kobieta. Przechodząc przez przejście nie zachowała ostrożności i wbiegła pod szyny rozpędzonego do 160 km/h pociągu. Czeska policja twierdzi, że kobieta była pochłonięta rozmową telefoniczną i nie zauważyła nadjeżdżającego z dużą prędkością składu. Maszynista gdy tylko dostrzegł kobietę, zaciągnął hamulec awaryjny, jednakże skład zatrzymał się dopiero po 600 metrach. Świadkowie zdarzenia omijali kobietę nie udzielając jej pomocy, dopiero z interwencją ruszył patrol policji, który udzielił kobiecie pierwszej pomocy przed przyjazdem pogotowia.

Jak donosi czeska policja, kobieta była ranna i w ogromnym szoku, lecz jej życiu na całe szczęście nic nie groziło. Na stronie internetowej policji w Czechach możemy przeczytać, że pomimo wysokich kar za przejście po torach w miejscu nieoznaczonym, od początku stycznia zostało zatrzymanych i ukaranych 352 osoby, 2 osoby zginęły a kolejne 2 doznały trwałego uszczerbku na zdrowiu. Czeska policja udostępniła nagranie aby przestrzec innych przed nierozważnym i nieczujnym przechodzeniu przez tory kolejowe.

Problem z lekceważeniem przepisów na terenie kolejowym przez pieszych i samochody nie jest nowym problemem. W Polsce UTK od kilku lat prowadzi kampanię informacyjno-szkoleniową o nazwie “Bezpieczny Przejazd”, której celem jest zwiększenie świadomości społecznej co do konsekwencji jakie niesie za sobą lekceważenie przepisów.

 

Więcej na temat sytuacji na przejazdach w Polsce, przedstawił redaktor portalu Nakolei.pl – Piotr Czartoryski – Sziler w poniższym artykule[kliknij].

 

 

 

źródło: policie.cz