NaKolei.pl WiadomościTabor Joe Biden podróżował po Ukrainie w wagonie zmodernizowanym przez bydgoską Pesę! [ZDJĘCIA]

Joe Biden podróżował po Ukrainie w wagonie zmodernizowanym przez bydgoską Pesę! [ZDJĘCIA]

Adrian Izydorek
Fot. Evan Vucci

Wczoraj cały świat obiegła wieść o wizycie Prezydenta Joe Bidena, który w tajemnicy udał się do Kijowa. Podróż po Ukrainie odbył w pociągu. Podstawiono salonkę, która została zmodernizowana przez producenta taboru z Bydgoszczy.

Podróż Prezydenta Stanów Zjednoczonych do Ukrainy była utrzymywana w ścisłej tajemnicy do samego końca. Zgodnie z relacją amerykańskiego dziennikarza Nicka Schifrin, Prezydent Joe Biden miał najpierw przylecieć do bazy w Ramstein w Niemczech, by następnie w wojskowym samolocie pod przykrywką dolecieć do lotniska Rzeszów Jasionka. Tam Prezydent USA miał zostać przetransportowany samochodem do Przemyśla, gdzie czekał na niego pociąg. W zasadzie podobnie jak dotychczasowo, prezydenci i premierzy państw udawali się na wizytę do Kijowa właśnie pociągami, w głównej mierze w tej samej salonce o numerze 032-70311. Tym razem postawiono na inny wagon.

Modernizację wagonu typu Ritz, którym podróżował z Kijowa do Polski Prezydent USA Joe Biden wykonała Pesa Bydgoszcz. Wagon specjalny w 2005 roku zmodernizowano dla Kolei Lwowskiej. Są w nim salon na spotkania, dwie sypialnie, kuchnia i dwie łazienki. Wnętrza są klimatyzowane i wyposażone w nowoczesne urządzenia elektroniczne. Wagon zbudowano na specjalnych wózkach SUW 2000, które mają zmienny rozstaw kół, pozwalający na jazdę po torach o różnej szerokości. Wnętrze wagonu było projektowane przez Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Zdjęcie uwiecznione przez fotoreportera Evana Vucci pokrywa się z tymi, do którymi dotarliśmy z czasów jego modernizacji w 2005 roku.

Prezydent Joe Biden w drodze z Kijowa do Polski w wagonie specjalnym zmodernizowanym przez Pesę Bydgoszcz. Pojazd dla Kolei Lwowskiej z roku 2005 , na wózkach o zmiennym rozstawie kół, w środku salon, sypialnie, kuchnia i toalety, klimatyzacja. Prędkość do 160 km/h – poinformowała na Twitterze Pesa Bydgoszcz. 

Warto wspomnieć, że to nie pierwszy raz, kiedy pojazd Pesy Bydgoszcz odegrały pewną rolę od początku konfliktu na Ukrainie. Od pierwszych dni wojny specjalnie wyprodukowany wagon spalinowy PESA 610M służył jako centrum dowodzenia szefa Kolei Ukraińskich – więcej informacji.

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności