NaKolei.pl WiadomościKolej na świecie Elektrownie węglowe w Czechach pracują na pełnych obrotach. Koleje Czeskie szukają wagonów węglarek gdzie się tylko da

Elektrownie węglowe w Czechach pracują na pełnych obrotach. Koleje Czeskie szukają wagonów węglarek gdzie się tylko da

Redakcja
Fot. Dopravni Noviny

Obecna sytuacja energetyczna powoduje kolejny przełom, w kolejnym państwie europejskim. Tym razem w Czechach państwowy przewoźnik szuka na wynajem wagonów węglarek, aby sprostać popytowi na przewozy surowca do elektrowni.

Od miesięcy niemal wszystkie państwa jak jeden mąż zaznaczały jak ważny jest „Zielony Ład”, aby jak najszybciej przejść na energię pochodzącą z odnawialnych źródeł energii. Jednak w sytuacji kryzysu energetycznego zasady tracą na wartości. Przykładem może być Wielka Brytania, gdzie jeden z największych przewoźników towarowych wycofał z ruchu lokomotywy elektryczne, zastępując je spalinowymi jednostkami, ponieważ ceny za prąd wzrosły w jeden miesiąc o 210% – więcej informacji.

Natomiast w Czechach odnotowuje się ogromny wzrost popytu na transport węgla koleją (wzrost o 80% w październiku w porównaniu do września). W ostatnich tygodniach to węgiel brunatny zdominował czeski rynek przewozów towarowych.

Następuje bezprecedensowy wzrost zapotrzebowania na transport węgla brunatnego do elektrowni i ciepłowni – powiedział Tomáš Tóth, Prezes ČD Cargo dla Zdopravy.cz. – Do pierwszej połowy roku wszyscy śpieszyli się do Zielonego Ładu, dziś wszystko jest inne – dodał.

Jak podaje Prezes czeskiego przewoźnika towarowego, do elektrowni gdzie tygodniowo wystarczyło dostawy trzech składów węgla, tak teraz w ciągu tygodnia kursuje tam osiem pociągów towarowych. ČD Cargo brakuje wagonów węglarek do zaspokojenia zapotrzebowania elektrowni. W ostatnim tygodniu przewoźnik pożyczył sto wagonów węglarek. Natomiast szefostwo kolei jest świadome, że zima dopiero nadejdzie i wtedy maksymalnie zwiększy się zapotrzebowanie na węgiel dla elektrociepłowni. Dlatego też Koleje Czeskie mają zamiar pozyskiwać kolejne wagony węglarki.

Dokładamy wszelkich starań, aby zimą w Czechach było ciepło – dodał Tóth.

Wzrost zapotrzebowania na transport węgla przed rozpoczęciem sezonu grzewczego, w tym roku jest znacznie wyższy. Stale rosnąc ceny surowców, najbardziej gazu i ropy. Cena energii elektrycznej jest coraz droższa z uwagi przede wszystkim na stale rosnące ceny gazu. Produkcji energii z OZE nie sprzyja pogoda. Na tym wszystkim zyskuje przede wszystkim górnictwo.

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności