VII Kongres Rozwoju Kolei
Kolej na świecie

Do Białorusi wjedzie rosyjski “Pociąg Zwycięstwa”

Do Białorusi wjedzie rosyjski “Pociąg Zwycięstwa” Fot. Ivan Sychev

Już wkrótce do Białorusi zawita “Pociąg Zwycięstwa”, który ma być mobilnym muzeum uruchomionym w ramach “Roku Jedności Narodowej”. Projekt został przygotowany przy współpracy Białorusinów z Rosjanami.

Jak to nazwały władze narodowego przewoźnika Białorusi, jest to “unikalne mobilne muzeum”. Skład z wagonami, w którym poświęcono wystawę w ramach “75 rocznicy zwycięstwa w wielkiej wojnie ojczyźnianej” kursował już pod koniec 2020 roku odwiedzając rosyjskie miejscowości, natomiast teraz ma wjechać do Białorusi. Całe przedsięwzięcie jest wspierane przez prezydenta Białorusi – Łukaszenkę.

„Pociąg zwycięstwa” to zakrojony na szeroką skalę projekt historyczno-edukacyjny stworzony w Federacji Rosyjskiej przez zespół warsztatu twórczego „Bajownik Newski” wraz z grupą medialną „Plac Czerwony”, przy wsparciu Ministerstwa Nauki i Wyższej Edukacja Federacji Rosyjskiej, Kolei Rosyjskich i organizacji społecznej „Wolontariusze Zwycięstwa” w ramach obchodów 75. rocznicy Zwycięstwa w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej 1941-1945 oraz Roku Pamięci i Chwały w Rosji  – czytamy w komunikacie Kolei Białoruskich.

Pociąg wyruszył z Moskwy w październiku 2020 roku, w Rosji miał postój w 38 miejscowościach. Po Białorusi będzie kursować od 11 do 28 czerwca 2021 roku. Pociąg składa się z 12 wagonów, z których w 9 znajduje się część muzealna.

Projekt ten to wyjątkowa interaktywna ekspozycja oparta na „efekcie obecności”, poświęcona wyczynowi narodu radzieckiego podczas wielkiej wojny ojczyźnianej – opisują “Pociąg Zwycięstwa” Koleje Białoruskie. – Autorzy projektu zwrócili szczególną uwagę na odkrycia naukowe i osiągnięcia radzieckich naukowców, którzy wnieśli nieoceniony wkład w zwycięstwo i rozwój światowej nauki jako całości – czytamy dalej w komunikacie.

Jak zaznaczają Koleje Białoruskie “wszystkie rozwiązania zastosowane w ekspozycji pozwalają pokazać skalę wyczynu narodu radzieckiego . W muzeum prezentowane są losy postaci historycznych i zwykłych ludzi, portrety legendarnych osobistości oraz wizerunki mało znanych twórców zwycięstwa – wojskowych, naukowców, kolejarzy, lekarzy.” Białorusini w swojej notce podkreślają ważność “radzieckiego zwycięstwa”, pisząc o niej z dużej litery. W wystawie Białorusini mają zobaczyć takie postacie jak Elena Chukhnyuk, maszynistka w czasach II Wojny Światowej, która w wieku 26 lat została wzorem, a zarazem przyszłą bohaterką KPZR. Była jeszcze przez wiele lat “Bohaterką Pracy Socjalistycznej”.

Pierwszy wagon jest poświęcony “spokojnym czasom”, ostatnim godzinom “przed wojną”. A według wystawy, wojna rozpoczęła się 22 czerwca 1941 roku – wraz z atakiem Niemiec na ZSRR. Przygotowujący wystawę skupili się wyłącznie na przykrym zderzeniu z rzeczywistością , nie wspominając o agresji Związku Radzieckiego na Polskę, która była również złamaniem paktu o nieagresji. Na wystawie przedstawiono, jak to do 1941 roku wiodło się spokojne, żadnych problemów życie. Gdzie w rzeczywistości w tym czasie radzieccy żołnierze dokonywali na ludności polskiej zbrodni wojennych – masowych rozstrzeliwań, deportacji. Jak wiadomo niewygodna część historii lubi uchodzić w niepamięć. Autorem tej części wystawy jest Dmitrij Posztarenko, który znany jest chociażby z zaprojektowania wystawy “Bitwa o Berlin. Bohaterski czyn chorążych”.

Jeden z wagonów został przygotowany, by pokazać w jakich nieludzkich, bydlęcych wagonach przewożono radzieckich żołnierzy do obozów koncentracyjnych. Takimi samymi jakimi  wywożono Polaków na nieludzką ziemię, a także do Katynia na rozstrzelanie przez NKWD – na mocy decyzji radzieckich władz. Warto wspomnieć, że “Pociąg Zwycięstwa” zanim wjedzie do Białorusi, od 9 czerwca będzie miał dwudniowy postój w Smoleńsku.

Władze białoruskie liczą, że ekspozycję zobaczy co najmniej 16 tysięcy Białorusinów.