NaKolei.pl WiadomościTabor Deutsche Bahn zaprezentował regionalny pociąg przyszłości [WIDEO]

Deutsche Bahn zaprezentował regionalny pociąg przyszłości [WIDEO]

Adrian Izydorek

Koleje Niemieckie przedstawiły koncepcję przyszłych pociągów regionalnych S-Bahn. DB zaprezentowało zautomatyzowany system składania miejsc siedzących, w zależności od zapotrzebowania na trasie.

Deutsche Bahn w zeszłym tygodniu zaprezentował model pociągu S-Bahn , który ma wyznaczyć nowe standardy dla taboru w metropoliach na całym świecie. Najważniejszym wprowadzonym rozwiązaniem jest możliwość rozstawiania i chowania siedzisk przy użyciu jednego przycisku. Liczbę miejsc siedzących można elastycznie dostosowywać w zależności od liczby pasażerów (np. zmniejszenie liczby miejsc siedzących w godzinach szczytu).

W jednostce wykorzystano technologię cyfrowych wyświetlaczy na szybach i drzwiach, które będą informować m.in. o dostępności miejsca dla osób niepełnosprawnych. Dla osób, które będą chciały pracować podczas podróży przygotowano specjalne, nieco odizolowane miejsca, z półką na laptopa, z możliwością rozszerzenia ekranu na drugi, zamontowany w pociągu monitor.

Oprócz standardowego miejsca na rower, przygotowane ma być również miejsce na hulajnogę elektryczną, a co więcej możliwe ma być ładowanie jej w trakcie podróży pociągiem. Dodatkowo pojazdy mają być wyposażone w czujniki i kamery, tym samym w sztuczną inteligencję, która ma podpowiadać pasażerom, w  którym wagonie jest więcej wolnego miejsca.

Innowacje są kluczem do większej liczby pasażerów i lepszej ochrony klimatu. Wraz z IdeenzugCity składamy całej lokalnej branży transportowej konkretne oferty dotyczące dalszego rozwoju pociągów S-Bahn, którymi jako DB Regio, do wybuchu pandemii, co roku przewoziliśmy ponad 1,3 miliarda ludzi w największych niemieckich metropoliach. Elastyczna koncepcja pomieszczenia z automatycznie regulowanymi miejscami siedzącymi i stojącymi jest unikalna na skalę światową. Za naciśnięciem przycisku możemy zwiększyć wydajność nawet o 40 procent – powiedział Jörg Sandvoss.

To już drugi raz kiedy prezentowany jest model IdeenzugRegio. Pierwsza premiera innowacji dla regionalnych pociągów miała miejsce w 2018 roku. Wtedy to zaprezentowano m.in. elastyczną koncepcję wnętrza dla ułatwienia transportu rowerów. Pierwsze rozwiązania z IdeenzugRegio można spotkać w pociągach S-Bahn w Monachium.

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Rozumiem Polityka prywatności