Strona główna » Wiadomości » Tabor » Deutsche Bahn zamówiło 73 nowych pociągów ICE. Wyprodukuje je Talgo oraz Siemens Mobility

Deutsche Bahn zamówiło 73 nowych pociągów ICE. Wyprodukuje je Talgo oraz Siemens Mobility

Redakcja
Mat. DB

Deutsche Bahn kupuje 73 nowe pociągi ICE. Inwestycja około 2 mld euro obejmuje 56 pociągów ICE L, które wyprodukuje hiszpańskie Talgo oraz 17 pociągów ICE 3neo produkowanych przez Siemens Mobility.

Deutsche Bahn chwalą się swoim jednym z największych projektów inwestycyjnych w tabor. Przewoźnik poinformował o domówieniu 56 pociągów ICE L od hiszpańskiego Talgo. Przewoźnik w 2019 roku podpisał z Talgo umowę ramową na dostawę do 100 takich pojazdów.  Ponadto DB poinformowało o zakupi 17 pociągów ICE 3neo od Siemens Mobility.

Zamówione pojazdy mają wyjechać na tory w 2026 roku, a ich dostawa ma zakończyć się w 2030 roku. Deutsche Bahn prognozuje, że w 2030 roku średni wiek floty pociągów ICE oraz IC spadnie z obecnie 18 lat do 12 lat.

Zamówione pociągi mają zostać wprowadzone na tory od 2026 roku i dostarczone do 2030 roku. W ten sposób DB inwestuje obecnie łącznie około 12 miliardów euro w nowe pociągi dalekobieżne. Średni wiek pociągów ICE i Intercity spadnie z obecnych 18 lat do 12 lat do 2030 roku. Najważniejszym elementem ICE L jest możliwość wsiadania i wysiadania na standardowych peronach o wysokości 76 centymetrów. Oznacza to znaczny wzrost komfortu dla wszystkich pasażerów. Pasażerowie skorzystają również z licznych innowacji w ICE 3neo, takich jak uchwyty na tablety i gniazdka elektryczne na wszystkich siedzeniach. Nowe wyświetlacze rezerwacji z kolorowymi diodami LED zapewniają szybki dostęp do informacji o zarezerwowanych i wolnych miejscach. Okna przepuszczające telefony komórkowe zapewniają stabilny odbiór w pociągu.

DB przechodzi kompleksową metamorfozę. Dotyczy to zarówno sieci kolejowej, jak i naszych pociągów. Już w tym roku będziemy otrzymywać średnio trzy nowe pociągi ICE miesięcznie. Dzięki dodatkowym dwóm miliardom euro przyspieszamy odmładzanie naszej floty pociągów. Ludzie chcą podróżować pociągami. Dzięki nowym pociągom, większemu komfortowi i szybszym połączeniom zaspokoimy rosnące zapotrzebowanie na przyjazną dla środowiska mobilność koleją – stwierdził dr Michael Peterson, Członek Zarządu DB

Nowe pociągi zwiększą flotę ICE o kolejne 39 000 miejsc. Łącznie będzie to 90 pociągów ICE 3neo i 79 pociągów ICE L. DB zawarła odpowiednie umowy ramowe z producentami tych pociągów. Deutsche Bahn posiada jeszcze możliwość domówienia kolejnych 21 pojazdów ICE L. Pierwsze pociągi ICE 3neo wożą pasażerów od grudnia 2022 roku.

ICE 3neo Fot. DB

ICE LFot. DB

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności